Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Krzywdził zakonnik i krzywdziły zakonne władze. Oświadczenie prymasa Polaka

Abp Wojciech Polak 26 sierpnia 2021 r. na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

Wszyscy w Kościele musimy wyciągnąć wnioski z prac komisji, a szczególnie wziąć sobie do serca jej rekomendacje, aby jednoznacznie stawać po stronie pokrzywdzonych i skutecznie chronić najsłabszych – pisze dziś abp Wojciech Polak po publikacji raportu komisji Terlikowskiego.

Powołana przez prowincjała dominikanów o. Pawła Kozackiego OP komisja do zbadania sprawy jego współbrata Pawła M. ogłosiła dziś swój raport. Jako duszpasterz o. Paweł M. miał stosować wobec wiernych przemoc fizyczną, psychiczną, duchową i seksualną. Jego historię pierwsza opisała Paulina Guzik na Więź.pl w reportażach „Dominikańska recydywa” i „«Dla czystego wszystko jest czyste». Dominikańskie historie prawdziwe”. Na czele komisji stanął publicysta Tomasz Terlikowski.

W reakcji na publikację raportu oświadczenie wydał abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Poniżej publikujemy jego treść:

Wesprzyj Więź.pl

Z głębokim bólem i smutkiem zapoznałem się z wynikami prac Komisji eksperckiej badającej sprawę o. Pawła M. oraz postępowania przełożonych zakonnych. Pragnę przede wszystkim wyrazić moją bliskość, współczucie i wsparcie osobom zranionym, które choć były dorosłe, okazały się bezbronne wobec psychomanipulacji bazującej na pseudoteologii, a także wobec przemocy fizycznej oraz wykorzystywania seksualnego ze strony zakonnika. Niestety zostały one również skrzywdzone przez brak zrozumienia i wsparcia ze strony władz Zakonu. Wszyscy jesteśmy tym osobom winni wdzięczność i szacunek za odwagę i determinację w ujawnieniu zła, którego doświadczyły i z którego skutkami mierzą się do dzisiaj.

Dziękuję też zaangażowanym w prace Komisji. Wiem, jaki ogrom pracy wykonali i jak bardzo było to dla nich obciążające. Nie mam wątpliwości, że czynili to, kierując się autentyczną troską o osoby skrzywdzone i prawdziwą miłością do Kościoła. Jestem również blisko braci Dominikanów, a także tych, którym posługują. Doceniam odwagę i pokorę stanięcia w prawdzie, która boli i zawstydza, ale też oczyszcza i umożliwia zdrowienie. Wszyscy w Kościele musimy wyciągnąć wnioski z prac Komisji, a szczególnie wziąć sobie do serca jej rekomendacje, aby jednoznacznie stawać po stronie pokrzywdzonych i skutecznie chronić najsłabszych.

Wesprzyj Więź

Przekazuję również wyrazy serdecznego wsparcia dla dobrych, gorliwych kapłanów i zakonników, którzy niezasłużenie będą się musieli mierzyć ze skutkami ujawnienia gorszących zdarzeń w tej sprawie w swojej codziennej pracy i relacjach z ludźmi. Modlę się za nas wszystkich, których rani i gorszy to zło, abyśmy z tej próby wyszli umocnieni, ufając, że Jezus jest z nami w tym bolesnym doświadczeniu.

KAI, JH

Przeczytaj także: „Zobaczył ten Kościół zbolały”. Kard. Krajewski spotkał się z kobietami skrzywdzonymi przez dominikanina Pawła M.

Zranieni w Kościele. Program wsparcia kryzysowego

Podziel się

3
Wiadomość

“Wszyscy w Kościele musimy wyciągnąć wnioski z prac Komisji, a szczególnie wziąć sobie do serca jej rekomendacje, aby jednoznacznie stawać po stronie pokrzywdzonych i skutecznie chronić najsłabszych.”

Piękna obietnica. Na razie tak piękna, że całkiem pusta.
Czy biskupom starczy determinacji, by napełnić ją jakąkolwiek realną, a nie tylko werbalną treścią?
Osobiście wątpię, ale chciałbym się mylić.