Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Prymas: Klerykalizm sprawia, że żyje się z Kościoła, a nie dla Kościoła

Abp Wojciech Polak (z lewej) i abp Stanisław Gądecki podczas Apelu Jasnogórskiego 25 sierpnia 2021 r. Fot. episkopat.pl

W życiu duchowym formalizm i przyzwyczajenia mogą być niebezpieczne – mówi abp Wojciech Polak.

Wczorajszej mszy św. na zakończenie konferencji rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych w Kalwarii Zebrzydowskiej (jej temat brzmiał: „Formacja seminaryjna wobec pokusy klerykalizmu”) przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski.

W homilii przywołał „Regułę pasterską” św. Grzegorza Wielkiego. – Mimo upływu czasu tekst ten zawiera w sobie bardzo celne rady i wskazania, które mogą dopomóc i dać nam światło w dzisiejszej pracy formacyjnej – przekonywał prymas. Przypomniał, że św. Grzegorz przestrzegał przed traktowaniem kapłaństwa jako okazji do wywyższania się nad innych, czyli przed klerykalizmem.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Polak zaznaczył, że najlepszym sposobem walki z „pokusą klerykalizmu jest pokorne i konsekwentne upodabnianie się prezbitera do Chrystusa Sługi”. Przywołał też słowa papieża Franciszka wypowiedziane pięć lat temu w Krakowie: „Życie najbliższych uczniów Jezusa, do których grona jesteśmy powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli ze służby i dyspozycyjności. To życie, gdzie nie ma przestrzeni zamkniętych i własności prywatnych, dla własnej wygody. Przynajmniej nie powinno ich być.(…) Zadowolony w Panu nie zadowala się życiem przeciętnym, ale płonie pragnieniem świadczenia i dotarcia do innych. Lubi ryzyko i wychodzi, nieograniczony już drogami wytyczonymi, lecz otwarty i wierny trasom wskazanym przez Ducha Świętego, przeciwny wegetacji, uradowany z ewangelizacji”.

– Do takiej postawy mamy wychowywać i o taka postawę naszych wychowanków się troszczyć – tłumaczył prymas. Nawiązując do dokumentu KEP określającego nowe zasad formacji kapłańskiej w Polsce, stwierdził, że „odrzucenie wszelkich form klerykalizmu i dominacji nad innymi możliwe będzie jedynie wtedy, gdy seminarzyści nauczą się myślenia, odczuwania i działania z poziomu wiary”.

Zwrócił uwagę, że takiego właśnie myślenia i działania uczy Jezus – „odsłania On, że formalizm i tradycje, które często łączą się z przyzwyczajeniem czy tzw. świętym nawykiem, mogą być i okazują się w istocie naprawdę niebezpieczne”.

Prymas podkreślił, że żyć Ewangelią można tylko z „odnowionym sercem i tylko takie kapłańskie serce, ukształtowane na wzór Chrystusa, będzie zdolne bronić się przez zatwardziałością, przewrotnością i klerykalizmem, który sprawia, że żyje się z Kościoła, a nie dla Kościoła”.

Wesprzyj Więź

W gronie prelegentów spotkania rektorów byli m.in. bp Szymon Stułkowski, bp Edward Dajczak, ks. Grzegorz Strzelczyk, prof. Stanisław Grygiel, Aneta Liberacka oraz Marcin Jakimowicz.

KAI, DJ

Przeczytaj też: Płynna odpowiedź na płynne czasy? Do czego formować kleryków w epoce ciągłej zmiany

Podziel się

4
1
Wiadomość

Brzmi to tak samo, jak rzucone w 1976 roku wezwania Gierka do odnowy w PZPR i powrotu do norm leninowskich….
Czy prymas wierzy w to, co mówi?
Niech może najpierw da przykład walki z klerykalizmem w swojej diecezji.
Może niech zmusi proboszczów do jawności finansowej, sam niech ujawni finanse diecezji, niech powoła świeckie ciała zarządzające majątkiem kościelnym z realnymi kompetencjami…..

Jakże trafna uwaga abpa Polaka. My, świeccy (ogon), to wiemy od zawsze, a kler i tak nie weźmie tych słów do siebie. Poza tym mamy jeszcze społeczeństwo nauczone całować księdza w rękę, partię, która dodatkowo wzmacnia pozycję KK, stąd, wnioskuję, jest to głos wołającego na puszczy…

Jak długo będzie tylko wolał, a nie próbował wcielać swego wołania w realne życie to skończy się na wołaniu, mówieniu, memlaniu. Nikt tych pustych słów nie potraktuje poważnie.
“Słowa, słowa, słowa, słowa…” jak pisał Wyspiański.

W XXI wieku naturalne prawo zastąpi wolny rynek (liberalizm zachód) lub walka klas (autorytaryzm marksistowski wschód). Każdy będzie miał swoja prawdę i swoje dobro. Demoniczny chaos. Jezus przewidział to. Ukonstytuował “bezimienny apostolat”, na czasy gdy Jego Boskie Zaufanie oparte na Czystej Miłości do Kapłanów będzie ranione. A oto te Słowa: “Wtedy przemówił Jan: «Mistrzu, widzieliśmy, jak ktoś w imię Twoje wypędzał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami». 50 Lecz Jezus mu odpowiedział: «Przestańcie zabraniać; kto bowiem nie jest przeciwko wam, ten jest z wami». wiktor chmielarczyk