Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Nie mylmy wolności podróżowania z wolnością istnienia”. Francuski episkopat krytykuje antyszczepionkowców

Szczepionka przeciw COVID-19. Fot. Fernando Zhiminaicela / Pixabay

Czyniąc szczepienia obowiązkowymi dla niektórych grup osób i nakładając obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego, rząd wypełnia swoje obowiązki – uważają francuscy biskupi.

Przeciwko wykorzystywaniu przez przeciwników szczepień symbolu żółtej Gwiazdy Dawida – utożsamianej z zagładą przez Niemców narodu żydowskiego – zaprotestowało prezydium Konferencji Episkopatu Francji.

Wesprzyj Więź.pl

Biskupi przypominają, że Zagłada stanowi absolutną potworność i punkt odniesienia dla oceny działań politycznych, a nie igraszkę, którą można się posługiwać dla jakiejkolwiek sprawy. „Szczepionka, o której mowa, to medyczna odpowiedź na epidemię, która grozi dalszym paraliżem życia gospodarczego, ale przede wszystkim życia społecznego oraz wyrażaniu uczuć i przyjaźni. Nie neguje godności istot ludzkich, usprawiedliwiając ich eliminację” – czytamy w oświadczeniu.

Episkopat zaznacza, że czyniąc szczepienia obowiązkowymi dla niektórych kategorii osób i nakładając obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego na pewne działania, rząd wypełnia swoje uprawnione obowiązki pod kontrolą parlamentu.

„Nigdy nie mylmy wolności podróżowania z wolnością samego istnienia, ani wolności chodzenia do kina czy kawiarni z wolnością oddawania czci Bogu, choć jest oczywiste, że ani państwo, ani obywatele nie powinni lekceważyć faktu, że wszystkie wolności są ze sobą powiązane. Obecna epidemia daje nam wszystkim poczucie odpowiedzialności za siebie nawzajem. Jest to jakby zapowiedź jedności rodzaju ludzkiego i wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem” – podkreśliło prezydium francuskiego episkopatu.

Wesprzyj Więź

Pod dokumentem podpisał się przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, abp Éric de Moulins-Beaufort, dwaj wiceprzewodniczący oraz sekretarz generalny gremium.

Przeczytaj też: Zaszczepić czy przekonać

KAI, DJ

Podziel się

7
3
Wiadomość

Co to za dziwny, nawet nie sojusz ołtarza z tronem w laickim państwie, a zwykłe wasalstwo biskupów wobec władzy państwowej? Gdyby protestujący przeciw szczepieniom nadużywali argumentów z wiary katolickiej, to by to uzasadniało interwencję episkopatu. Katolicy są po obu stronach sporu, więc biskupi nie powinni dzielić Kościoła. Że co? Że szczepienie jest bardziej postawą chrześcijańską niż nieszczepienie? Obłudnicy, a ile razy milczeliście, gdy wiara kazała sprzeciwiać się posunięciom władzy, ale alibi nie mieszania się w politykę uzasadniało bierność! Jak ten król hiszpański Juan Carlos – nie zabierał głosu gdy Zapatero szalał, “bo to byłaby polityka”, ale jak parlament chciał ograniczyć walki byków, to wyrażał zatroskanie o tradycję hiszpańską.

Episkopat Francji wyraził opinię, która dla każdego chrześcijanina powinna być oczywista. Jak widać, nie dla wszystkich to jest jasne i oczywiste. Osoby, które nie chcą się szczepić, bo wolą wierzyć w gusła i wolą słuchać perfidnych szarlatanów, są nie tylko egoistami, ale ludźmi pozbawionymi zwykłej empatii do drugiego człowieka. Co więcej ich postawa powoduje, że pandemia będzie trwała jeszcze długie miesiące, a może i lata, a w tym czasie tysiące ludzi będzie umierało z powodu tej strasznej choroby jaką jest covid-19.

@Piotr
“Osoby, które nie chcą się szczepić, (…) są nie tylko egoistami, ale ludźmi pozbawionymi zwykłej empatii do drugiego człowieka”

Trochę się zagalopowałeś…

Te konkretne szczepionki nie są obowiązkowe, są takie właśnie z pewnych powodów. Z pretensjami jakież to mogą być przyczyny proszę się kierować do rządu. Może panu odpowiedzą…

Skoro nie są obowiązkowe to są…. dobrowolne ! a to oznacza, że każdy z nas w swoim sumieniu sam rozsądza czy je brać czy też nie.

Wywieranie nacisku poprzez wjeżdżanie na emocje jak pan to robi, czy wręcz nawet obrażanie, lub próby przekupywania ludzi (hulajnogi…) dają skutek odwrotny od zamierzonego.

Chcesz przyjąć szczepionkę to przyjmij, nikt ci nie broni. Ale też i nikt nie zmusza.
Nie chcesz to nie przyjmuj.

Gdyby to wszystko było takie czarno-białe jak próbujesz to przedstawić, że ci co się szczepią to ci oświeceni a reszta to banda kretynów którzy właśnie wyszli z jaskiń to świat byłby naprawdę prosty. Problem w tym, że tak nie jest.

Spośród tych co się nie szczepią jest część oczywiście jakichś oszołomów, którzy wierzą, że po ich przyjęciu będą mieć gps w głowie. Ale ta grupa jest niewielka, ale za to głośna na forach.

Natomiast większość ludzi (a przypominam że mówimy o grupie 38 mln – 17 mln czyli o 21 mln Polaków !) to po prostu osoby, które nie do końca wierzą politykom ani osobom, które co 2 tygodnie mają inne zdanie na ten sam temat.

Naprawdę proszę zaprzestańcie już wyzywania osób, które mają inne zdanie na temat na który…. mogą mieć inne zdanie ! bo takie mają prawo.

Zaprzestańcie też siać wciąż panikę. Wyjdźcie na ulice, do kawiarni, na plażę, rozejrzyjcie się dokoła… 80 % ludzi ma to wszystko gdzieś. Czas siedzenia w piwnicy się skończył.

To choroba, która będzie się pojawiać cyklicznie co roku. Nigdy nie zniknie.
Jeśli chcesz się szczepić co roku to rób to, nikt ci nie broni.

Chciałbym także podkreślić że tysiące dodatkowo (!) to umarły na inne choroby z powodu nie leczenia tychże chorób (nie wykrycia na czas lub nie leczenia z powodu strachu przed covidem).

Rok 2020 zamknął się oficjalnie ok 30 tys zgonów na covid (z czego większość z chorobami współistniejącymi) oraz ok. 47 tys zgonów dodatkowo na inne choroby czyli reasumując : nastawienie służby zdrowia tylko na covida spowodowało aż 47 tys dodatkowych zgonów nie-covidowych !

Proszę spojrzeć dodatkowo na statystyki Szwecji i wyciągnąć wnioski.

“Chcesz jechać prawą, zamiast lewą stroną jezdni? To sobie jedź, nikt ci nie broni. Ale też i nikt nie zmusza. Najważniejsza jest wolnoś i żebym ja nie czuł się niekomfortowo jadąc lewą, bo przecież JESTEM CENTRUM ŚWIATA”

@karol
Na mnie to nie działa. Możesz sobie darować takie argumenty ad absurdum.

Na dość długi komentarz odpowiadasz jednym/dwoma zdaniami, jak zauważyłem robisz tak gdy brak ci argumentów.

Nieobowiązkowa szczepionka nie ma się nijak do jazdy lewą stroną (w Polsce oczywiście…). Prawo nakazuje ruch prawostronny więc robiąc przeciwnie łamiesz prawo ale prawo w Polsce nie nakazuje (!) się szczepić przeciw covid. Nakazuje pewne szczepionki ale akurat nie te !
Jeśli masz o to pretensje to nie do mnie tylko do rządzących.

Możesz się zaszczepić ale nie musisz. Zrobiłeś to ? To świetnie !
Ale nie jest to powód do naśmiewania się z tych którzy wybrali przeciwnie.
Naprawdę możesz sobie darować te porównania z jaskiniami, ruchem po lewej stronie i innymi absurdami, to jest na poziomie bardziej gimnazjum.

Może znajdziesz jakiś logiczny argument a nie absurdalny ?
Z miłą chęcią podyskutuję ale na poziomie (!) a nie czytając o “egoistach, jaskiniowcach” etc których jak się okazuje jest coś ok 21 mln w Polsce…

Szczerze to nie rozumiem ostatnio tej paranoi w Polsce, jedni się zaszczepili i psioczą przeciw tym, którzy nie chcą tego zrobić, a jeszcze inni tego nie robią i wymyślają tym co się zaszczepili !

Skąd to się bierze ? Skąd tyle jadu ?
Ja rozumiem, że wszystko jest u zarania tego naszego problemu PiS versus PO i że ich zwolennicy bardziej się nienawidzą wzajemnie niż…. sami politycy z tych partii bo to często kumple ! niektórzy z nich tak często zmieniają barwy partyjne że muszą co poniektórzy patrzeć w aktualną legitymację partyjną aby się upewnić w jakiej akurat są patii !
Zmiana partii z PiS na PO ? Żaden problem. A może odwrotnie ? Też do przejścia. Ale wyborcy najlepiej by się pozagryzali.

Teraz kolejny temat – szczepionki. Najlepiej ośmieszyć, zwyzywać, pojechać na emocjach, poniżyć (i zaznaczam że dotyczy to obu stron “konfliktu” !) Zero argumentów ad rem, same emocje, “to ja mam rację a racja ta jest najmojsza”! Piękne metody, nie ma co.

wydało się, że Karol mieszka w GB lub w kraju postkolonialnym. 🙂

Ale ja nie zabrałem głosu w dyskusji, czy szczepienie się jest chrześcijańskie i racjonalne czy przeciwnie. Z zastrzeżeniem, że szczepionki covidowe przeszły przez badania kliniczne w innym trybie niż szczepionki wcześniejsze, zasadniczo podzielam powyższy pogląd. Uważam, że nie usprawiedliwia on jednak zajmowanie się tym tematem przez episkopat. W tej sprawie Kościół może być zastąpiony przez inne instytucje, ale jego misji nie podejmie nikt inny. Nie należy więc dzielić się w sprawach drugorzędnych.

“Nie ufam szczepionkom produkowanym metodą naukową, ale jestem pewny, że zmartwychwstanę, a Maryja urodziła będąc dziewicą”. Dużo zdrowia Panom życzę i modlę się o ustanie pandemii oraz większy zasięg samochodów elektrycznych.

@karol
Dalej piszesz slogany na dodatek nie mające nic wspólnego z tematem ? zamiast dyskutować argumentując ?
To nie takie trudne ale trzeba się postarać.

Argumentów brak więc piszemy co akurat do głowy przyjdzie ?

W ten sposób żadnej dyskusji nie wygrasz ani nikogo nie przekonasz.
Slogany jak na marszach i naśmiewanie się z osób wierzących widzę w dalszym ciągu pana bawi.

Spoko. Mnie pan nie obrazi.
Pozdrawiam i wiele zdrowia również życzę.

Nie mam zamiaru Pana obrażać. Nienawidzę grzechu a nie grzeszników. Dobrego dnia.

“Juan Carlos to jeden z największych skandalistów monarchii w Europie. Po jednej z afer zdecydował się na abdykację na rzecz syna. Na swoim koncie ma machlojki korupcyjne i niezliczone romanse. ” Ach te prawicowe autorytety 😉

We Francji i Niemczech sa juz walki uliczne! Ale o tym nikt nie mowi… szczepionki , ktorych produkcja trwa lata , to te na covid dostepne po 3 miesiacach…. polski inspektor sanitarny z pisma z czerwca tego roku pisze iz szczepionki mogą być przyczyną zapalenia miesnia sercowego. Ale o tym cisza! W rzadowych mediach…. w USA zmarło kilkanascioro dzieci miedzy 13 a 15 r życia po zaszczepieniu własnie a sekcja wykazała zapalenie mięsnia sercowego. Ile w europie jest ofiar szczepionek? Nikt tego nieujawni, dane ukryte…….

Praca nad tymi szczepionkami też trwała lata. Nie jest tak, że wzięły się znikąd.
Zapalenie mięśnia sercowego może się zdarzyć (nie tylko po tej szczepionce), ale to jest łatwo uleczalne (chyba, że ktoś oleje i nie idzie do lekarza) i jest drobiazgiem w porównaniu z tym co może się zdarzyć po zachorowaniu na covid.

@karol
O wielu innych rzeczach też nie ma w Biblii, ani o instagramie, facebooku, bigosie, Polakach i wielu wielu innych rzeczach.

Tylko jakie to ma znaczenie dla pana ?
Tak pan się kieruje w życiu Biblią czy takie nabijanie się jest pańskim hobby ?