Zima 2022, nr 4

Zamów

„Zranieni w Kościele”. Wesprzyj telefon zaufania na Patronite.pl

Modlitwa za zranionych w Kościele. Warszawa, 28 lutego 2020. Fot. Katarzyna Bartosik

W każdy wtorek przy telefonie zaufania dyżurują psychoterapeuci, którzy wysłuchują skrzywdzonych w Kościele, dają im pierwsze wsparcie i informują o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej. Od teraz w ich pracę można się włączyć przez finansowanie społecznościowe w serwisie Patronite.pl.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Działa od marca 2019 r. – dzięki darczyńcom, a jej dziewięcioosobowy zespół koordynujący pracuje przede wszystkim społecznie.

– Z założenia nie ubiegamy się o dotacje na podstawową działalność. To kwestia przejrzystości i tożsamości. Jesteśmy niezależną organizacją świeckich katolików, nie chcemy więc uzależniać się od nikogo finansowo – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy.

Aby się rozwijać i profesjonalizować, Inicjatywa uruchomiła wczoraj nową formę społecznego wsparcia finansowego – założyła profil w serwisie Patronite.pl.

– Mamy świadomość, że aby utrzymać ciągłość i stabilną działalność Inicjatywy, nie możemy liczyć tylko na spontaniczne darowizny. Do tej pory trudno było nam oszacować sumę, jaką otrzymamy od darczyńców w danym miesiącu. Tymczasem formuła zbiórki na Patronite.pl pozwala przewidzieć wysokość miesięcznego wsparcia finansowego – mówi Sroczyńska. – Szacujemy, że podstawowa stabilna działalność Inicjatywy będzie zapewniona, gdy wsparcie od patronów wyniesie 9 tys. zł miesięcznie – dodaje.

Dzięki miesięcznemu wsparciu w tej wysokości darczyńcy – patroni Inicjatywy – zapewnią opłacenie organizacji cotygodniowych dyżurów telefonu wsparcia, pracy psychoterapeutek i psychoterapeutów podczas dyżurów, wynagrodzenia koordynatorki całej Inicjatywy, asystentki osób skrzywdzonych oraz promocji.

Po uruchomieniu telefonu wsparcia „Zranieni w Kościele” dwa lata temu działalność Inicjatywy spotkała się z dużym oddźwiękiem wśród darczyńców – w ciągu dwóch lat zebrano blisko 50 tys. zł na Zrzutka.pl, a na konto „Zranionych w Kościele” wpłynęły darowizny, cykliczne i jednorazowe, o łącznej wysokości ponad 200 tys. zł.

Wsparcie to pozwoliło sfinansować funkcjonowanie Inicjatywy aż do dziś. Dzięki niemu w kolejnych miesiącach i latach zaczęto opłacać niektóre zadania (m.in. pracę psychoterapeutów dyżurujących przy telefonie wsparcia, asystentki osób zranionych i koordynatorki Inicjatywy, a także kampanię informacyjną na Facebooku). Inicjatywa wykorzystała również granty z Fundacji Świętego Józefa do wydrukowania plakatów informujących o telefonie wsparcia rozesłanych do wszystkich parafii w Polsce oraz założenia grupy wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. 

Więź, zima 2022

Inicjatywę „Zranieni w Kościele” powołali świeccy katolicy z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu – zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary. 

Co tydzień, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych, dając im pierwsze wsparcie oraz udzielając informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów. Więcej informacji na Zranieni.info.

Przeczytaj także: Nadużycia seksualne wobec małoletnich jak zabójstwo. Do czego zmierza zapowiadana nowelizacja kościelnego prawa karnego

Podziel się

Wiadomość

Komentarze (3)

W Polsce jest 25 tys. księży. Każdy płaci ok. 200 zł rocznie na fundację św. Józefa. To daje kilka dobrych milionów. Czy to nie wystarczy na poprowadzenie telefonu zaufania?

Wystarczy zajrzeć do wiadomości, którą Pan komentuje. Można tam przeczytać:
– Z założenia nie ubiegamy się o dotacje na podstawową działalność. To kwestia przejrzystości i tożsamości. Jesteśmy niezależną organizacją świeckich katolików, nie chcemy więc uzależniać się od nikogo finansowo – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy.

Fundacja Sw Józefa to nie to samo co telefon dla zranionych w Kosciele. Ten telefon załozyli swieccy zanim powstała Fundacja Sw Józefa, ktorą powołał Episkopat Polski.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.