Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Zranieni w Kościele”. Wesprzyj telefon zaufania na Patronite.pl

Modlitwa za zranionych w Kościele. Warszawa, 28 lutego 2020. Fot. Katarzyna Bartosik

W każdy wtorek przy telefonie zaufania dyżurują psychoterapeuci, którzy wysłuchują skrzywdzonych w Kościele, dają im pierwsze wsparcie i informują o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej. Od teraz w ich pracę można się włączyć przez finansowanie społecznościowe w serwisie Patronite.pl.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Działa od marca 2019 r. – dzięki darczyńcom, a jej dziewięcioosobowy zespół koordynujący pracuje przede wszystkim społecznie.

– Z założenia nie ubiegamy się o dotacje na podstawową działalność. To kwestia przejrzystości i tożsamości. Jesteśmy niezależną organizacją świeckich katolików, nie chcemy więc uzależniać się od nikogo finansowo – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy.

Aby się rozwijać i profesjonalizować, Inicjatywa uruchomiła wczoraj nową formę społecznego wsparcia finansowego – założyła profil w serwisie Patronite.pl.

– Mamy świadomość, że aby utrzymać ciągłość i stabilną działalność Inicjatywy, nie możemy liczyć tylko na spontaniczne darowizny. Do tej pory trudno było nam oszacować sumę, jaką otrzymamy od darczyńców w danym miesiącu. Tymczasem formuła zbiórki na Patronite.pl pozwala przewidzieć wysokość miesięcznego wsparcia finansowego – mówi Sroczyńska. – Szacujemy, że podstawowa stabilna działalność Inicjatywy będzie zapewniona, gdy wsparcie od patronów wyniesie 9 tys. zł miesięcznie – dodaje.

Dzięki miesięcznemu wsparciu w tej wysokości darczyńcy – patroni Inicjatywy – zapewnią opłacenie organizacji cotygodniowych dyżurów telefonu wsparcia, pracy psychoterapeutek i psychoterapeutów podczas dyżurów, wynagrodzenia koordynatorki całej Inicjatywy, asystentki osób skrzywdzonych oraz promocji.

Po uruchomieniu telefonu wsparcia „Zranieni w Kościele” dwa lata temu działalność Inicjatywy spotkała się z dużym oddźwiękiem wśród darczyńców – w ciągu dwóch lat zebrano blisko 50 tys. zł na Zrzutka.pl, a na konto „Zranionych w Kościele” wpłynęły darowizny, cykliczne i jednorazowe, o łącznej wysokości ponad 200 tys. zł.

Wsparcie to pozwoliło sfinansować funkcjonowanie Inicjatywy aż do dziś. Dzięki niemu w kolejnych miesiącach i latach zaczęto opłacać niektóre zadania (m.in. pracę psychoterapeutów dyżurujących przy telefonie wsparcia, asystentki osób zranionych i koordynatorki Inicjatywy, a także kampanię informacyjną na Facebooku). Inicjatywa wykorzystała również granty z Fundacji Świętego Józefa do wydrukowania plakatów informujących o telefonie wsparcia rozesłanych do wszystkich parafii w Polsce oraz założenia grupy wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. 

Wesprzyj Więź

Inicjatywę „Zranieni w Kościele” powołali świeccy katolicy z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu – zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary. 

Co tydzień, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych, dając im pierwsze wsparcie oraz udzielając informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów. Więcej informacji na Zranieni.info.

Przeczytaj także: Nadużycia seksualne wobec małoletnich jak zabójstwo. Do czego zmierza zapowiadana nowelizacja kościelnego prawa karnego

Podziel się

Wiadomość

Wystarczy zajrzeć do wiadomości, którą Pan komentuje. Można tam przeczytać:
– Z założenia nie ubiegamy się o dotacje na podstawową działalność. To kwestia przejrzystości i tożsamości. Jesteśmy niezależną organizacją świeckich katolików, nie chcemy więc uzależniać się od nikogo finansowo – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka prasowa Inicjatywy.