Wiosna 2024, nr 1

Zamów

13-latek, za którego do więzienia gotowy był pójść dyrektor Muzeum Auschwitz, uniewinniony

Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. Fot. Paweł Sawicki / na licencji CC BY-SA 3.0

Świecki sąd apelacyjny w nigeryjskim Kano uznał, że Omar Farouq był niepełnoletni i nie miał odpowiedniej reprezentacji prawnej. „To wielkie zwycięstwo dla wszystkich Nigeryjczyków” – komentuje Muzeum Auschwitz.

13-letni Nigeryjczyk Omar Farouq został w sierpniu ubiegłego roku skazany na 10 lat więzienia i przymusowej pracy fizycznej. Powodem było to, że w trakcie bójki z kolegą użył słów uznanych za bluźniercze w odniesieniu do Allaha.

Wesprzyj Więź.pl

Chłopiec sądzony był jako osoba dorosła, zgodnie z prawej szariatu, które obowiązuje w jego rodzinnym stanie Kano.

W czwartek świecki sąd apelacyjny w Kano uchylił wyrok. Sędziowie uznali, że Farouq był niepełnoletni i nie miał odpowiedniej reprezentacji prawnej.

Agencja Reuters przypomina, że w starania o uwolnienie chłopca zaangażował się dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. 25 września napisał on list do prezydenta Nigerii Muhhamadu Buhariego z prośbą o ułaskawienie 13-latka.

Gdyby ułaskawienie okazało się niemożliwe, Cywiński zaproponował, że odbędzie karę za Omara wraz ze 119 wolontariuszami – po jednym na miesiąc wyroku. „Ostatecznie cena za przestępstwo dziecka będzie taka sama, a my wszyscy unikniemy najgorszego” – zaznaczył.

Pierwszy list nie doczekał się odpowiedzi. 31 listopada dyrektor Muzeum wysłał drugi. „Do dziś zgłosiło się nie 119, a 300 osób gotowych do odbycia miesiąca kary więzienia. W załączeniu znajduje się lista osób, które się zgłosiły. Są wśród nich profesorowie, studenci, dziennikarze, duchowni, biznesmeni, eksperci od praw człowieka, ale także emeryci i osoby bezrobotne” – napisał.

Wesprzyj Więź

I proponował: „Ponieważ liczba chętnych wykracza zdecydowanie poza proponowaną przeze mnie wstępnie liczbę 120 osób, być może inna osoba skazana na tej samej podstawie za bałwochwalstwo mogłaby także wówczas zostać beneficjentem takiego zastępczego rozwiązania”.

Do czwartkowej decyzji sądu apelacyjnego Muzeum Auschwitz odniosło się na Twitterze. „To wielkie zwycięstwo dla wszystkich Nigeryjczyków. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w akcję na rzecz uwolnienia chłopca. Tak jak obiecaliśmy, wkrótce rozpoczniemy zbiórkę na edukację Omara. Wszyscy stanowimy jedną ludzkość” – czytamy.

DJ

Podziel się

1
3
Wiadomość

Panie Piotrze Cywiński, proszę przyjąć słowa najwyższego uznania dla Pana i Rzeszy Wolontariuszy za Wasz znak, że nawet w takim piekle jak Auschwitz szlachetne dobro nie daje się zabić, a owoc jeszcze dla przyszłych ludzi przynosi.