Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Blisko 700 tys. zł poszło w 2020 r. z Fundacji Świętego Józefa na wsparcie dla pokrzywdzonych w Kościele

Prezeska Fundacji Świętego Józefa Marta Titaniec i delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej „Pomoc zranionym w Kościele” 12 lutego 2020 roku w Warszawie. Fot. episkopat.pl

Fundacja Świętego Józefa działa na rzecz takiej przemiany wrażliwości w Kościele, by osoby pokrzywdzone mogły w nim doświadczać zrozumienia i wsparcia – pisze Marta Titaniec z zarządu Fundacji.

W 2020 r. zaczęła działalność – powołana przez episkopat – Fundacja Świętego Józefa. Powstała ze środków duchownych, by wspierać działania Kościoła w Polsce na rzecz osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym oraz budować system zapobiegania takim sytuacjom.

Wesprzyj Więź.pl

Fundacja wpisuje się powoli zarówno w świadomość osób pokrzywdzonych (o czym świadczą kontakty z nimi i np. finansowanie indywidualnych terapii), jak i w świadomość wspólnot kościelnych, co prowadzi do wspierania różnych przedsięwzięć w diecezjach.

– Potrzebujemy zmiany mentalności – mówiła w niedawnym wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej Marta Titaniec. – Myślę, że jesteśmy w takim procesie, który jest trudnym, też jeśli chodzi o księży i o Fundację św. Józefa. Jedni czują, że ona powinna była powstać. Drudzy samym istnieniem Fundacji czują się oskarżeni, że są pedofilami. Coraz częściej słyszę od księży – i to jest trzecia grupa, którą bym wyodrębniła – pytanie, dlaczego nie ma ochrony dla księży niesłusznie oskarżonych. To już jest widoczny głos. Jesteśmy w procesie, który wymaga z jednej strony tłumaczenia, edukacji, a z drugiej konkretnego działania. I przez działania Fundacji, przez to komu i jak pomagamy, też tworzymy odpowiedź, zmieniamy mentalność – tłumaczyła.

W u.br. Fundacja wydała prawie 700 tys. zł. na bezpośrednią pomoc pokrzywdzonym oraz działania systemu pomocy zranionym i zapobiegania krzywdzie. Na bazie doświadczeń pierwszych miesięcy powstał regulamin grantowy na rok 2021, prezentujący różne możliwości uzyskania wsparcia fundacji przez osoby pokrzywdzone albo na projekty wspierające system pomocy zranionym.

Fundacja uruchomiła stronę zgloskrzywde.pl – poradnik dla osób pokrzywdzonych (informuje, jak uzyskać pomoc, gdzie przekazać informacje o zaniedbaniu w wyjaśnianiu sprawy w Kościele itd.).

Wesprzyj Więź

Fundacja ściśle współpracuje delegatem episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży abp. Wojciechem Polakiem, działa na rzecz takiej przemiany wrażliwości w Kościele, by osoby pokrzywdzone mogły w nim doświadczać zrozumienia i wsparcia, a przez to odbudowywać zaufanie do wspólnoty.

Przeczytaj też: Nie wyręczamy biskupów

KAI

Zranieni w Kościele

Podziel się

1
Wiadomość