Jesień 2021, nr 3

Zamów

Nielegalni. Rozmowa z Henrykiem Wujcem

Henryk Wujec. Goszyce 2014. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Ciemno, nie ma żadnych świateł i nagle jesteśmy na lotnisku, tam stoi helikopter obstawiony wojskowymi. Pakują nas do niego i tu zaczęła się groza. Podchodzi wojskowy do Kuronia: – Panie Kuroń, napisałby mi pan autograf? Może to ostatni raz…

Beata Gołembiowska: Karnawał „Solidarności” – czyli 16 miesięcy wolnej Polski w okresie, kiedy wydawało się, że reżim komunistyczny będzie trwał wieki – został nagle 13 grudnia 1981 r. zdławiony. Jak Pan pamięta te pierwsze dni, tygodnie stanu wojennego? Pełne grozy i strachu? A może też zdarzały się i zabawne historie?1

Henryk Wujec: 13 grudnia 1981 r. byłem członkiem Komisji Krajowej „S”. Komisja obraduje w Gdańsku i czuje się napięcie w kraju. Są teleksy z regionów, że coś się dzieje, że są jakieś kolumny wojskowe i milicyjne, które poruszają się po drogach. Żadnej zapowiedzi nie ma, ale jest niepokój. Ponieważ wiele razy wcześniej były różne mobilizacje, to generalnie te ostrzeżenia „Solidarność” lekceważyła. Ale im bliżej końca 12 grudnia, tym takich komunikatów jest coraz więcej, są już nadawane przez Komisję Krajową. Jest formalny protokół z posiedzenia Komisji Krajowej przechowany w Ośrodku Karta albo w archiwach „Solidarności”.

Jednym z ostatnich, który zabierał głos na posiedzeniu, byłem ja. Informuję, że są sygnały z regionu o wyłączeniu telefonów i teleksów. W czasie obrad przyszedł do mnie Bogdan Borusewicz. On nie był członkiem Komisji Krajowej, nawet nie startował, bo miał trochę inne podejście do tego wszystkiego. On nadaje się na osobną opowieść, bo to jest wielki bohater. Podszedł do mnie i mówi: – Słuchaj, chodzą za mną, krok w krok.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.