Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Kupny: Kościoła broni się miłością, a nie nienawiścią

Abp Józef Kupny podczas zebrania episkopatu 28 sierpnia 2020 roku na Jasnej Górze. Fot. episkopat.pl

Tylko miłość jest siłą, która może przemieniać rzeczywistość – pisze abp Józef Kupny w liście do wiernych archidiecezji wrocławskiej.

W całym kraju trwają protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W środę wieczorem głos zabrała Rada Stała Episkopatu Polski. W specjalnym komunikacie podziękowała tym, którzy bronią świątyń (protesty odbywały się w ubiegłą niedzielę także pod kościołami, niekiedy przerywano Mszę czy pisano po kościelnych murach). Biskupi wezwali wszystkich do dialogu i prosili polityków o „dogłębne analizowanie przyczyn zaistniałej sytuacji i szukanie dróg wyjścia w duchu prawdy i dobra wspólnego, bez instrumentalizowania spraw wiary i Kościoła”.

Wesprzyj Więź.pl

Wcześniej pojawiły się głosy pojedynczych biskupów. We wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak napisał list do diecezjan, w którym przypominał, że „moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie”. „Apelując do osób protestujących o szacunek dla miejsc świętych, proszę jednocześnie Was, Siostry i Bracia, abyście nie odpowiadali agresją. Proszę, aby wzorem Chrystusa odrzucić każdy rodzaj przemocy” – czytamy.

W podobnym duchu wypowiedział się dwa dni temu na Twitterze abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. „Syn Boży oddał życie za każdego człowieka, bo Bóg kocha wszystkich bez wyjątku. Chrześcijanin nie może nienawidzić kogoś, kogo kocha Bóg. Agresja, nienawiść, napuszczanie jednych na drugich, eskalowanie przemocy to nie są środki, które Kościołowi zostawił Jezus Chrystus” – przypomniał.

Abp Kupny napisał także list do wiernych swojej diecezji. Zwrócił w nim uwagę, że miłość Boga i bliźniego powinny stanowić dla każdego chrześcijanin punkt odniesienia we wszelkich wyborach, czynach, wypowiadanych słowach i podejmowanych decyzjach.

„Jedyną drogą zmiany świata i Kościoła jest nawrócenie każdego z nas i życie w duchu ewangelicznej miłości” – zaznaczył metropolita wrocławski. Dodał, że Kościół wspierają i bronią przed złem ci, którzy się modlą, dążą do świętości i troszczą o własne nawrócenie, a przede wszystkim ci, którzy kochają Boga i drugiego człowieka.

Wesprzyj Więź

Jak podkreślił, moc przemiany świata mają tylko ci, którzy kochają i którzy uczą miłości, a nie ci, którzy nienawidzą. „Tylko mądra miłość jest twórczą siłą, która może kruszyć ludzkie serca i przemieniać naszą rzeczywistość” – tłumaczył.

Abp Kupny zaapelował o niepogłębianie podziałów i konfliktów, a także podziękował tym, którzy w ostatnim czasie przesłali mu swoje sugestie, rady, wskazania (także te krytyczne) i tym, którzy zapewniali go o pamięci w modlitwie.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość