Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Katoliccy biskupi Białorusi: Potępiamy każdy akt przemocy popełniony przez brata przeciwko bratu

Protesty na Białorusi. Fot. Biełsat po polsku / Facebook

Apelujemy o zakończenie niepotrzebnej agresji i rozpoczęcie dialogu dla dobra człowieka i całego naszego społeczeństwa – piszą katoliccy biskupi Białorusi.

W niedzielę na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Po publikacji oficjalnego sondażu exit poll, według którego – z wynikiem blisko 80 proc. głosów – zwyciężyć miał urzędujący prezydent Aleksandr Łukaszenka, a jego główna rywalka, Swiatłana Cichanouska, uzyskała mniej niż 10 proc. – ludzie masowo wyszli na ulice. Wciąż trwają protesty w Mińsku, Witebsku, Grodnie i innych miastach, brutalnie pacyfikowane przez milicję.

Wczoraj apel wydali katoliccy biskupi na Białorusi. „Już od kilku dni w naszej Ojczyźnie trwają starcia między obywatelami a funkcjonariuszami organów ścigania. Kolejne wybory wywołały napięcie w naszym społeczeństwie. W wyniku aktywnej konfrontacji przelano krew i jest wiele poszkodowanych zarówno fizycznie, jak i moralnie. Wielu z nich to spokojni i niewinni ludzie w różnym wieku” – napisali.

Wesprzyj Więź.pl

„My, katoliccy biskupi Białorusi, potępiamy każdy akt przemocy popełniony przez brata przeciwko bratu. Dlatego też jeszcze raz apelujemy o zakończenie niepotrzebnej agresji i rozpoczęcie dialogu dla dobra człowieka i całego naszego społeczeństwa” – czytamy w dokumencie, który ma być odczytywany we wszystkich katolickich świątyniach Białorusi.

„Jako ludzie wierzący rozumiemy nasze ograniczenia. Dlatego przywołując słowa naszego Zbawcy Jezusa Chrystusa: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11,28), zapraszamy katolików z Białorusi do codziennej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny i całego narodu” – zaznaczają biskupi.

Apelują, aby w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, we wszystkich parafiach celebrować Mszę św. w intencji Białorusi, podczas każdej liturgii dodawać specjalną intencję za kraj, a także organizować w parafiach codzienną adorację Najświętszego Sakramentu w intencji białoruskiego narodu i pokojowego zakończenia konfliktu.

Wesprzyj Więź

Już w ubiegłą niedzielę białoruscy katolicy zorganizowali w mediach społecznościowych kampanię „Fałszerstwo – ciężki grzech”. Podobnie około 30 duchownych Białoruskiego Kościoła Prawosławnego uczestniczy w proteście „Prawosławni przeciwko falsyfikacjom” skierowanym przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.

Przeczytaj też tekst Igora Isajewa „Jak liderka z przypadku przywróciła społeczeństwu głos. Historia sukcesu białoruskiej opozycji” oraz Dominika Wilczewskiego „Polska nie może udzielić Białorusi konkretnego wsparcia. Z własnej woli”

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Tak ciężko, żeby przez usta przeszło wyraźne słowo poparcia dla słusznego gniewu uciemiężonych ludzi. Nie bójcie się biskupi. Niech was wiara ludu krzepi. Jednej godziny wierności nie wytrzymacie? Królestwo Boże gwałt cierpi. «Któż jest moją matką i [którzy] są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką» (Mk 3, 33-35).