Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Kolejny polski biskup oskarżony o tuszowanie pedofilii. Sprawą zajmuje się Watykan

Bp Tadeusz Rakoczy otrzymuje Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Bielsko-Biała, kwiecień 2017. Fot. diecezja.bielsko.pl

Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy miał zignorować zgłoszenie molestowania ministranta. W efekcie ksiądz pedofil wykorzystał kolejną osobę – informuje dziś „Gazeta Wyborcza”.

Watykan zlecił dochodzenie w sprawie zaniedbań, których kilkanaście lat temu miał się dopuścić bp Tadeusz Rakoczy, dziś 82-letni senior diecezji bielsko-żywieckiej. Dowiadujemy się o tym z tekstu Piotra Żytnickiego w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”

Bp Rakoczy kierował diecezją w latach 1992-2013. Do kurii za jego rządów zgłosił się były ministrant molestowany w dzieciństwie przez księdza pedofila. Opowiedział swoją historię, prosił o ukaranie sprawcy.

Wesprzyj Więź.pl

Jak czytamy w „Wyborczej”, biskup spotkał się z nim dwa razy, a mężczyzna ma na to świadków. O molestowaniu poinformował też na piśmie. Ale biskup – jak twierdzą informatorzy „Wyborczej” – „nic z tą wiedzą nie zrobił. Miało to dramatyczne konsekwencje, bo ksiądz pedofil wykorzystał potem kolejnego chłopca. Zareagował dopiero następca Rakoczego bp Roman Pindel, który wszczął postępowanie w sprawie księdza pedofila”.

Żytnicki ustalił, że wspomniany były ministrant wysłał za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej w Polsce zawiadomienie do Watykanu w sprawie niedopełnienia obowiązków przez bp. Rakoczego. Dochodzenie w tej sprawie Watykan zlecił metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu. Niedawno wysłannik metropolity przesłuchał skrzywdzonego.

Kościelni hierarchowie od 2001 r. mają obowiązek zgłaszania do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary każdego przypadku nadużyć seksualnych, od 2017 roku – zgłaszania Prokuraturze Krajowej w Polsce.

To nie pierwsze zawiadomienie wysłane do Watykanu o zaniedbaniach polskich biskupów. W wyniku dziennikarskiego śledztwa Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, złożył zawiadomienie dotyczące dwóch biskupów diecezji kaliskiej – Stanisława Napierały i Edwarda Janiaka. 2 lipca otrzymał na nie odpowiedź od abp. Stanisława Gądeckiego, nadzorującego sprawę bp. Janiaka z upoważnienia Watykanu; metropolita poznański poinformował, że nadał sprawie urzędowy bieg – oznacza to, że przekazał zawiadomienie Nosowskiego do organów watykańskich, a stamtąd przyjdą, najpóźniej w ciągu 30 dni, instrukcje dotyczące dalszego postępowania.

Wesprzyj Więź

O własnym zgłoszeniu w sprawie bp. Napierały poinformowali dziennikarze Onetu 5 lipca.

Kolejnym polskim biskupem, którym może zająć się Watykan, jest Henryk Tomasik z Radomia. Zawiadomienie o jego zaniedbaniach złożył dziennikarz Tomasz Krzyżak opisujący na łamach „Rzeczpospolitej” brak realnych działania biskupa w sprawie podległego mu księdza oskarżonego o pedofilię.

DJ

Zranieni w Kościele

Podziel się

Wiadomość

Wszędzie tam gdzie jest Kościół rzymsko katolicki – jest pedofilia i inne seks dewiacje.
Na świecie jest tylko jedna organizacja, która pedofilów i innych seks-dewiantów sama rekrutuje, potem tychże dewiantów wspiera a w razie wpadki chroni przed wymiarem sprawiedliwości. To Kościół rzymsko-katolicki zwany „pedofilskim”.
Dlatego atrakcją dla mediów jest nie sam wielebny pedofil, ale skuteczne wyłuskanie go spod papieskiej czyli kurialnej kurateli. Kościoła nie da się naprawić. Zbyt wiele uczynił krzywd, zbyt długo kłamał, cała logika tej instytucji oparta na hierarchii i pogmatwanej mistyce czyni ją przestarzałą, zbędną i szkodliwą społecznie. Miejmy nadzieję, że Franciszkowi przypadnie rola Gorbaczowa i jego “pierestrojka” oraz “głasnost” przyśpieszą upadek tej Stajni Augiasza pomiotu Antychrysta i wyzwolenie ludzkości z jego pazernych macek.
Nie wierzcie tej usakralnionej obłudzie, tej eklezjalnej hipokryzji! Ta instytucja została stworzona na kłamstwie i nie jest w stanie się oczyścić.