Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Gądecki zajmie się sprawą bp. Janiaka

Abp Stanisław Gądecki 3 maja 2018 r. Fot. BP KEP

Do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie biskupa kaliskiego upoważniła go Stolica Apostolska.

Jak dowiadujemy się z komunikatu metropolity poznańskiego zamieszczonego w Katolickiej Agencji Informacyjnej, watykańska Kongregacja ds. Biskupów pismem z dnia 26 maja upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego „do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych”. Jak zaznaczono, „decyzja ta odpowiada pragnieniu papieża Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów”.

Wesprzyj Więź.pl

„Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. Biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych” – czytamy.

Wesprzyj Więź

Wskazanie abp. Gądeckiego nie jest zaskoczeniem – „Vos estis lux mundi” przewiduje, że zgłoszoną sprawą ma zająć się metropolita miejsca, w przypadku Kalisza jest to właśnie abp Gądecki.

Przypomnijmy. Sprawę do Watykanu zgłosił abp Wojciech Polak, delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Biskup kaliski Edward Janiak to negatywny bohater filmu „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Abp Gądecki odmawiał udostępnienia prokuraturze akt sprawy księdza oskarżonego o nadużycia. Wiarygodność każdego wyniku postępowania wyjaśniającego innego niż jednoznacznie negatywnego dla bp Janiaka będzie podważalna.

Decyzją Pana na Watykanie arcy Stanisław Gądecki ma przeprowadzić śledztwo w sprawie biskupa Edwarda Janiaka – tego na którym ciąży ukrywanie wielebnego pedofila.
Gądecki to ten sam co krył seksualne wybryki konsekrowanego dewianta arcy Juliusza Paetza.
Czyli mamy taki stan – jakby jeden złodziej sądził innego złodzieja.