Wiosna 2021, nr 1

Zamów

Kościół w trybie awaryjnym. Polski katolicyzm między obrzędowością a duchowością

Oglądanie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi” 27 marca 2020 r. Fot. Mazur/cbcew.org.uk

Trudno się dziwić obecnie, że transmisja telewizyjna Mszy niedzielnej budzi konfuzję, bo jak tu się zachować – klękać, nie klękać, odpowiadać, nie odpowiadać… Jak wyrazić żal za grzechy, i to doskonały, kiedy zawsze chwila w kolejce do konfesjonału wystarczała? Za obrzędem sprawowanym masowo łatwiej było się schować.

Poza oczywistym zamieszaniem epidemicznym czy gospodarczym koronawirus wywołał m.in. zakłócenia duszpasterskie, parafialne oraz liturgiczne i idące za tym szerokie dyskusje dotyczące ogołocenia z liturgii, rytuałów i obrzędów. To wszystko skłania do postawienia pytania: na ile jako Kościół radzimy sobie w obecnej sytuacji?

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Za punkt odniesienia proponuję wziąć liturgiczny wymiar naszego duszpasterstwa. Jaka jest relacja między liturgią a duchowością? Czy przypadkiem nie jesteśmy świadkami przeceniania kultu kosztem duchowości?

Przemszenie i partyzantka

W chwili gdy piszę te słowa, dawno za nami jest już wyjątkowe Triduum Paschalne, trwają wciąż liturgie domowe, w oparciu o transmitowane Msze niedzielne – ale nie wszystko wydaje się oczywiste. Brak namacalności liturgicznej wywołał istotne pytania: czy obecność w świątyni i obecność online to taka sama obecność? Czy nie jest tak, że przez lata Kościół „zamknął łaskę Boga” wyłącznie w czynnościach liturgicznych i teraz wierni mają problem z osobistym wymiarem wyznawanej wiary? Czy religijność oparta przede wszystkim na liturgii i sakramentach nie była duszpasterskim zaniedbaniem? Pojawiły się wręcz tezy, że pomimo II Soboru Watykańskiego cała polska religijność i idąca za nią propozycja duszpasterska jest skrajnie przeklerykalizowana, przesakramentalizowana, przemszona, przerytualizowana – i teraz dopiero ujawniło się, jakie to wszystko płytkie i powierzchowne.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Komentarz

Niestety lata swobody w celebracji obrzędów wytworzył przyzwyczajenia za którymi zachowała się wiara.Obrzedy zastąpiły często przeżycie Ale wspólne celebrowania to przeżycie wspólnoty A wspólnotą być powinniśmy.I jak tu znależc złoty środek?

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.