Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rząd znosi limit osób w kościołach. Przewodniczący episkopatu: Zachęcam biskupów do odwoływania dyspens

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Fot. episkopat.pl

Sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem – pisze abp Stanisław Gądecki.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dziś, że od soboty zostanie zniesiony limit wiernych w kościołach, obowiązujący w związku z pandemią koronawirusa.

Wesprzyj Więź.pl

Komunikat wydał już abp Stanisław Gądecki, przewodniczący polskiego episkopatu. Wyraził w nim „wdzięczność wobec służb medycznych i sanitarnych za działania, służące ochronie życia i zdrowia Polaków w czasie epidemii”, objął modlitwą chorych, zmarłych i ich rodziny. „Wyrażam jednocześnie moją radość z racji tego, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju poprawiła się na tyle, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń, nałożonych na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie” – napisał.

„W kontekście ogłoszonej dzisiaj decyzji, dotyczącej zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa” – zaznaczył abp Gądecki.

Zachęcam też biskupów do „roztropnych zmian w szczegółowych rozporządzeniach dotyczących duszpasterstwa w poszczególnych diecezjach”, przypomniał, że w zgromadzeniach poza budynkami kultu „może uczestniczyć do 150 osób przy zachowaniu innych zaleceń sanitarnych, co umożliwia organizowanie procesji Bożego Ciała”.

Wesprzyj Więź

Przewodniczący episkopatu zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek.

Dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach są udzielane polskim katolikom przez biskupów od połowy marca, wraz z początkiem w naszym kraju pandemii.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Kto weźmie odpowiedzialność za śmierć osób które się zarażą ksiądz biskup obawiam się że nie więc niech najpierw pomyśli a potem mówi i podejmuje decyzję, jak ktoś chce to przecież już teraz nikt nie zamyka nikomu kościołów niech idzie ale nie wolno nikogo przymuszać żeby w czasie pandemii narażać się na zachorowanie i śmierć.