Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Koronawirus w Polsce. Episkopat nie odwołuje mszy, ale daje zalecenia

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Fot. Episkopat.pl

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski poleca biskupom zwolnienie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy seniorów, osoby z objawami infekcji, dzieci i młodzież oraz osoby sprawujące nad nimi opiekę, a także wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem. Do 29 marca.

Na całym świecie trwa pandemia koronawirusa. W Polsce dotychczas zdiagnozowano 47 przypadków zarażenia, jedna osoba zmarła. Od wczoraj zamknięte zostały szkoły i uczelnie oraz instytucje kultury (w tym teatry i kina).

Wesprzyj Więź.pl

Dziś oświadczenie wydała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Informuje w nim o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności. Rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach do 29 marca: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

„Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – piszą biskupi.

Zaznaczają też, że do 29 marca w czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad: kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny, przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego hierarchowie zachęcają, znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk, cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego, należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne i zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Biskupi zachęcają „wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą”. Polecają duszpasterzom: aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Wesprzyj Więź

Informują też, do 29 marca liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze, zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie, zaś „sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów”.

„Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii” – czytamy w komunikacie.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

“Rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszach do 29 marca:…”

Oni jeszcze myślą że mają prawo nakazač i zakazać dorosłym osobom kiedy mają iść do kościoła?