Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Prof. Dariusz Stola laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej

Podczas wizyty prezydenta Republiki Bułgarii w Polsce pierwsze Damy Agata Kornhauser-Duda (z lewej) i Desislawa Radewa (z prawej) udały się do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Oprowadzał je dyrektor prof. Dariusz Stola. Warszawa, 5 października 2017 r. Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Jest najwybitniejszym uczonym i dyrektorem, jakiego mogliśmy sobie wymarzyć do kierowania nowym muzeum przez pierwszych pięć lat jego istnienia – mówił Tad Taube, przewodniczący Fundacji Taube Philanthropies, przyznającej nagrodę.

Prof. Dariusz Stola został w tym roku laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej, przyznawanej rokrocznie przez amerykańską Fundację Taube Philanthropies polskim obywatelom, podtrzymującym polsko-żydowskie dziedzictwo i pamięć o Holokauście. Informacja została ogłoszona we wtorek, 12 maja, z okazji dwunastej rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej.

Jak informuje fundacja, były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin został uhonorowany za wizjonerskie kierownictwo muzeum – instytucją publiczną wyrafinowaną i światowej klasy, chwaloną przez cały okres kadencji prof. Stoli, od marca 2014 r. Do lutego 2019 r.

Wesprzyj Więź.pl

– Dariusz Stola jest najwybitniejszym uczonym i dyrektorem, jakiego mogliśmy sobie wymarzyć do kierowania nowym muzeum przez pierwszych pięć lat jego istnienia, kluczowy czas dla każdej dużej instytucji kulturalnej. Był odpowiedzialny za wszystkie wyśmienite osiągnięcia Polin – mówił dwa dni temu Tad Taube, przewodniczący Taube Philanthropies i Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w San Francisco. – Przez przyznanie Nagrody im. Ireny Sendlerowej Taube Philanthropies wyraża głębokie uznanie i przyjaźń – dodał. 

Prof. Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W swoich badaniach zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, historią PRL i historią migracji międzynarodowych w XX wieku. Opublikował ponad sto artykułów naukowych i dziesięć wielokrotnie nagradzanych książek, w tym: „Nadzieja i zagłada” (1995), „Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968” (2000), „Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1948-1989” (2010). Pisał także do „Więzi”. Jest wieloletnim wykładowcą akademickim, uczestnikiem projektów badawczych oraz członkiem rad naukowych szeregu polskich i międzynarodowych instytucji i czasopism. Za zasługi dla badań nad historią najnowszą otrzymał w 2013 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W ubiegłym roku prof. Stola wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Polin, którym wcześniej kierował przez jedną kadencję (2014-19). Nie został jednak powołany na tę funkcję przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Minister zwlekał z decyzją, bo – jak tłumaczył w „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam i Radiu Maryja – prof. Stola jako dyrektor Polin „odmówił córce Lecha Kaczyńskiego i Ruchowi Społecznemu im. Lecha Kaczyńskiego organizacji międzynarodowej konferencji poświęconej właśnie Lechowi Kaczyńskiemu i jego myśli politycznej w dziedzinie relacji polsko-żydowskich”. Prof. Stola był także krytykowany przez prawicę za wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”.

Wesprzyj Więź

„Zrezygnowałem z walki o szefowanie muzeum, ale nie zrezygnowałem z walki” – mówił w marcu br. prof. Stola w rozmowie Jacka Nizinkiewicza z „Rzeczpospolitej”. Zapowiedział pozew przeciwko ministrowi.

Obecnie Muzeum Polin kieruje Zygmunt Stępiński (wcześniej zastępca prof. Stoli i p.o. dyrektor).

JH

Podziel się

Wiadomość