Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Odmówił córce Lecha Kaczyńskiego”. Minister tłumaczy, dlaczego nie powołał dyrektora Muzeum Polin

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Warszawa, styczeń 2019 r. Fot. Danuta Matloch / MKiDN

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wyjaśnił w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam i Radiu Maryja, dlaczego jak dotąd nie powołał prof. Dariusza Stoli na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Kandydatów na nowego dyrektora Muzeum Polin komisja konkursowa (w jej skład weszli m.in. przedstawiciele ministerstwa kultury, władz Warszawy i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny) przesłuchała w pierwszej połowie maja. Wybrała prof. Stolę, dotychczasowego szefa placówki. Minister wstrzymuje jego powołanie od ponad dwóch miesięcy.

– Skorzystałem ze swoich uprawień i analizuję w tej chwili sytuację, ponieważ pomiędzy konkursem a obecną chwilą dotarły do mnie jeszcze dodatkowe informacje o różnych działaniach pana Stoli, które w moim uznaniu nie bardzo się mieszczą także w statucie tej instytucji – tłumaczył w „Rozmowach niedokończonych” Gliński. 

Wesprzyj Więź.pl

Wicepremier podkreślił, że jedną podstawowych misji Muzeum Polin jest „poszerzanie czy dbanie o dobrą jakość dialogu polsko-żydowskiego”. – Duże zasługi w poprawieniu tych relacji miał prezydent Lech Kaczyński, który był także jednym ze współtwórców Muzeum Polin, bo to on zdecydował o tym, że miasto przeznaczyło działkę i rozpoczęła się budowa i zaangażowanie (także państwa polskiego) w tę budowę – przypominał Gliński. 

– Tymczasem pan dyrektor Stola odmówił córce Lecha Kaczyńskiego i Ruchowi Społecznemu im. Lecha Kaczyńskiego organizacji międzynarodowej konferencji poświęconej właśnie Lechowi Kaczyńskiemu i jego myśli politycznej w dziedzinie relacji polsko-żydowskich. To jest dość dziwne i bulwersujące – komentował minister.

Gość TV Trwam i Radia Maryja uspokajał, że „muzeum działa całkiem normalnie, wszystko jest w porządku, tam jest ciekawa ekspozycja przedstawiająca historię polskich Żydów i nie ma powodu do żadnych obaw”.

Odpowiedź Muzeum Polin

Po wypowiedzi wicepremiera Glińskiego informację wydało biuro prasowe Muzeum Polin. Potwierdza ono, że cztery lata temu przedstawiciel Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego wraz Martą Kaczyńską zwrócili się do muzeum z propozycją zorganizowania konferencji pod roboczym tytułem „Lech Kaczyński a Izrael”. Prof. Stola miał się do niej odnieść przychylnie, „ale poprosił wnioskodawców o znalezienie partnera merytorycznego (proponował m.in. instytucję akademicką czy Polski Instytut Spraw Miedzynarodowych), który zostałby współorganizatorem konferencji. Pomimo ponawianych pytań, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na tę propozycję” – informuje biuro prasowe Polin.

Dodaje także, że Lech Kaczyński jako współzałożyciel instytucji „wielokrotnie okazywał nam życzliwość i pomoc, współpracując z osobami z różnych środowisk, dla wspólnego dobra”.

Kim jest prof. Dariusz Stola?

Wesprzyj Więź

Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W swoich badaniach zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich, historią PRL i historią migracji międzynarodowych w XX wieku. Opublikował ponad sto artykułów naukowych i dziesięć wielokrotnie nagradzanych książek, w tym: „Nadzieja i zagłada” (1995), „Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968” (2000), „Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1948-1989” (2010). Pisał także do „Więzi”.

Jest wieloletnim wykładowcą akademickim, uczestnikiem projektów badawczych oraz członkiem rad naukowych szeregu polskich i międzynarodowych instytucji i czasopism. Za zasługi dla badań nad historią najnowszą otrzymał w 2013 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

JH

Podziel się

Wiadomość