Zima 2020, nr 4

Zamów

Czy za 50 lat wciąż będą seminaria duchowne?

Klerycy podczas II Ogólnopolskiego Forum Ceremoniarzy 2020. Fot. Archidiecezja Poznańska

Wielu ludzi – i świeckich, i duchownych – jest przekonanych, że seminarium ma przygotować „gotowy produkt”, który ma się sprawdzić do jubileuszu 50-lecia kapłaństwa. A przecież seminarium nie kończy formacji. Jego kontynuacją jest stała formacja kapłańska – mówią bp Damian Bryl i bp Szymon Stułkowski.

Zbigniew Nosowski: Spotykamy się w murach poznańskiego seminarium duchownego. Chlubi się ono tym, że powstało w 1564 r., rok po dekrecie Soboru Trydenckiego, który zalecał tworzenie seminariów jako specjalnych instytucji dla formacji kapłańskiej. A ja chciałbym zapytać o przyszłość – tego seminarium i w ogóle formacji kapłańskiej.

Pytam o to właśnie Księży Biskupów z powodów oczywistych – obaj Księża należą do młodszej generacji episkopatu, bp Damian Bryl odpowiadał w KEP za przygotowanie nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, a bp Szymon Stułkowski do niedawna był rektorem seminarium poznańskiego.

Zatem: jak będzie w roku 2064, czyli już za zaledwie 44 lata? Na pewno będzie jakaś formacja kapłańska, ale czy poznańskie seminarium duchowne będzie nadal istniało jako instytucja, kiedy wypadnie akurat jubileusz jego 500-lecia?

Bp Damian Bryl: Jak będzie za niecałe 50 lat, tego oczywiście nie wiemy. Na różnych etapach swojej historii Kościół rozeznaje różne potrzeby i działania, w tym także sposób kształcenia przyszłych kapłanów. Dzisiaj wciąż mocne jest rozeznanie, że właśnie seminarium duchowne jest odpowiednią formą czy instytucją, w której należy formować duchownych.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet druk + cyfra 2021

  • Krajowa prenumerata kwartalnika „Więź” na rok 2021 w wersji drukowanej. Numery: wiosna, lato, jesień, zima 2021
  • Te same numery w formatach EPUB, MOBI, PDF oraz dodatkowo numery z roku 2020 wydane od wykupienia prenumeraty
  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl do końca 2021 roku
Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Jeśli mieszkasz za granicą, napisz do nas na prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

  • Dostęp do treści kwartalnika „Więź” na Więź.pl przez kwartał lub rok (od momentu opłacenia)
  • „Więź” w formatach EPUB, MOBI, PDF przez kwartał lub rok

Aby dodatkowo wesprzeć „Więź”, wybierz prenumeratę sponsorską. Twoje nazwisko zostanie podane w kolejnym numerze w „Podziękowaniach dla Przyjaciół”.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.