Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Transmisje mszy świętych 29 marca [nasze zestawienie]

Klasztor na Bielanach w Krakowie. Fot. Mariusz Cieszewski / MSZ

Podczas pandemii pozostajemy w domach i przeżywamy mszę św. za pośrednictwem mediów.

Jak dotąd (w chwili, gdy powstaje ten tekst, jest sobotni wieczór, 28 marca) na całym świecie na COVID-19 (zakażenie koronawirusem 2019-nCoV) zachorowało blisko 658 tys. osób, ponad 30 tys. zmarło. W Polsce wykryto 1638 przypadków zakażenia, 18 osób zmarło, trzy są w stanie krytycznym, a ozdrowiało siedem.

Wesprzyj Więź.pl

Cztery dni temu rząd nakazał, by na mszach gromadziło się maksymalnie pięć osób (nie licząc celebransa). Biskupi już wcześniej udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. I na co dzień zachęcają do przeżywania jej dzięki licznym transmisjom. Oglądają je miliony Polaków – w czasie pandemii msze dostały dwukrotnie więcej czasu antenowego w telewizji niż wcześniej, a ogląda je czterokrotnie więcej widzów.

„Instrukcję obsługi transmisji Mszy świętej” napisał na Więź.pl ks. Andrzej Draguła.

Największą popularnością cieszy się transmisja mszy z Jasnej Góry w TVP 1 w niedzielę o 11. Np. dwa tygodnie temu oglądało ją 2,3 mln osób.

Ale obecnie – dzięki łatwości prowadzenia transmisji na żywo przez Facebooka i YouTuba – każda parafia może mieć łączność z wiernymi.

Gdzie i kiedy oglądać w sieci? Czego słuchać?

W godzinach 10:30, 13 (dzieci) oraz 17 warto wejść na profil Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Warszawie na Facebooku. Msze odprawia tam ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych (rozmawialiśmy z nim dłużej dwa lata temu przed Wielkanocą). W dni powszednie transmisje mszy z DŚT są o 17.

O 9 i 19 w Programie Pierwszym Polskiego Radia wysłuchamy mszy z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. O 19 mszy przewodniczy ks. Damian Wyżkiewicz, ostatnio wyróżniony w konkursie na Nauczyciela Roku. Niebawem nakładem Wydawnictwa Więź ukaże się wywiad rzeka Dawida Gospodarka z ks. Wyżkiewiczem „Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii”. Jej wydanie można wesprzeć tutaj.

Mszy z kościoła św. Marcina przy ul. Piwnej w Warszawie wysłuchamy o 8, 9:30, 11, 17:30 na piwna.caster.fm.

O 11 na YouTubie będą transmitować mszę jezuici z Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Msze krakowskich jezuitów obejrzymy o 6, 7.30, 9, 11, 12, 15.30, 18 (YouTube).

Dominikanie z warszawskiego Służewia zapraszają o 18 na YouTube. Listę transmisji z innych dominikańskich klasztorów w całej Polsce znajdziecie tutaj.

O 11 obejrzymy mszę z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Dąbkach – transmisja na YouTubie. Odprawi ją ks. Andrzej Pęcherzewski, teolog i terapeuta, z którym Wydawnictwo Więź planuje opublikować wywiad rzekę w tym roku.

Transmisje mszy w niedziele o 18 prowadzi parafia św. Andrzeja apostoła w Warszawie na swojej stronie na Facebooku.

O 12 zaczyna się msza z kościoła św. Jana w Gdańsku. Transmisja na kanałach Urzędu Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego.

A także msza z kościoła w Dobrzykowie, którą odprawi ks. Wojciech Kućko, autor tekstów na Więź.pl o sakramentach w czasie pandemii. Transmisja na Facebooku.

Własne transmisje prowadzą diecezje. O 9 mszę z kaplicy domowej metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia obejrzymy na YouTubie. Msze z archikatedry gnieźnieńskiej można obejrzeć na Facebooku.

Tradycyjnie w telewizji

O 7 w TVP 1, TVP Info – msza z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz w TV Republika – msza z kościoła św. Augustyna na Muranowie.

O 9 w Polsat News – msza ze Świątyni Opatrzności Bożej.

O 9:30 w Telewizji TRWAM – msza z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

O 10:30 w Polsat Rodzina – msza ze Świątyni Opatrzności Bożej z kazaniem dla dzieci.

Wesprzyj Więź

O 11 w TVP 1 msza z Jasnej Góry.

O 13 w TVP Polonia – msza z kościoła pw. św. Joachima w Sosnowcu.

JH

Podziel się

Wiadomość