Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Damian Wyżkiewicz wyróżniony w konkursie na Nauczyciela Roku 2019

Damian Wyżkiewicz CM. Fot. archiwum prywatne

Nauczycielką Roku została Zyta Czechowska z Kowanówka. Wyróżnienie, oprócz ks. Wyżkiewicza, otrzymała także Ewa Drobek z Warszawy.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się dziś finał konkursu na Nauczyciela Roku. Tytuł ten zdobyła Zyta Czechowska – nauczycielka i pedagożka specjalna w Zespole Szkół Specjalnych w wielkopolskim Kowanówku.

Laureatka na co dzień pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z uczniami z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Uczy od 22 lat. – Jestem przekonana, że to, co robię, jest moją pasją i nie potrafiłabym wykonywać niczego lepiej – mówiła, odbierając nagrodę.

Kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, przyznało ponadto dwa wyróżnienia. Trafiły one do Ewy Drobek, nauczycielki języków obcych z XV LO im. Natalii Żmichowskiej w Warszawie oraz do ks. Damiana Wyżkiewicza CM – nauczyciela religii z Zespołu Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie.

Ks. Wyżkiewicz jest katechetą od 2012 roku. To magister teologii (z licencjatem z filozofii) na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant w Polskiej Akademii Nauk. Pisze pracę z filozofii niepełnosprawności. Jest także kapelanem warszawskich wspólnot Wiary i Światła. W szkole, w której uczy, powołał niedawno pierwszy w Polsce szkolny klub dyskusyjny „Więzi”.

Wesprzyj Więź

Zwyciężczyni otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, wszyscy – nagrody rzeczowe od sponsorów.

Konkurs na Nauczyciela Roku to jedna z najważniejszych nagród w środowisku nauczycielskim. Zorganizowany został po raz 18. przez „Głos Nauczycielski” i Ministerstwo Edukacji Narodowej (od 2002). Nie jest to plebiscyt. Wyboru dokonuje jury, złożone z przedstawicieli MEN, „GN” oraz ekspertów oświaty na podstawie oceny dorobku danego nauczyciela, który wcześniej musiał się znaleźć w finałowej trzynastce konkursu.

DJ

Podziel się

Wiadomość