Znak. Rok Miłosza

Lato 2024, nr 2

Zamów

Ks. Damian Wyżkiewicz wyróżniony w konkursie na Nauczyciela Roku 2019

Damian Wyżkiewicz CM. Fot. archiwum prywatne

Nauczycielką Roku została Zyta Czechowska z Kowanówka. Wyróżnienie, oprócz ks. Wyżkiewicza, otrzymała także Ewa Drobek z Warszawy.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się dziś finał konkursu na Nauczyciela Roku. Tytuł ten zdobyła Zyta Czechowska – nauczycielka i pedagożka specjalna w Zespole Szkół Specjalnych w wielkopolskim Kowanówku.

Laureatka na co dzień pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z uczniami z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Uczy od 22 lat. – Jestem przekonana, że to, co robię, jest moją pasją i nie potrafiłabym wykonywać niczego lepiej – mówiła, odbierając nagrodę.

Wesprzyj Więź.pl

Kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, przyznało ponadto dwa wyróżnienia. Trafiły one do Ewy Drobek, nauczycielki języków obcych z XV LO im. Natalii Żmichowskiej w Warszawie oraz do ks. Damiana Wyżkiewicza CM – nauczyciela religii z Zespołu Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie.

Ks. Wyżkiewicz jest katechetą od 2012 roku. To magister teologii (z licencjatem z filozofii) na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant w Polskiej Akademii Nauk. Pisze pracę z filozofii niepełnosprawności. Jest także kapelanem warszawskich wspólnot Wiary i Światła. W szkole, w której uczy, powołał niedawno pierwszy w Polsce szkolny klub dyskusyjny „Więzi”.

Wesprzyj Więź

Zwyciężczyni otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, wszyscy – nagrody rzeczowe od sponsorów.

Konkurs na Nauczyciela Roku to jedna z najważniejszych nagród w środowisku nauczycielskim. Zorganizowany został po raz 18. przez „Głos Nauczycielski” i Ministerstwo Edukacji Narodowej (od 2002). Nie jest to plebiscyt. Wyboru dokonuje jury, złożone z przedstawicieli MEN, „GN” oraz ekspertów oświaty na podstawie oceny dorobku danego nauczyciela, który wcześniej musiał się znaleźć w finałowej trzynastce konkursu.

DJ

Podziel się

Wiadomość