Lato 2024, nr 2

Zamów

„Zachęcam wiernych do korzystania z dyspensy”. Orędzie abp. Gądeckiego

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Fot. Episkopat.pl

Zachęcam wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu – powiedział dziś przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki w telewizyjnym orędziu.

Dziś o g. 20 TVP 1 i TVP Info, TVN24, Polsat News, TV Trwam i Onet wyemitowały orędzie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju.

– Wystarczy jedna pandemia i okazuje się, jak przerażony i bezbronny staje się człowiek – mówił abp Gądecki. Zadeklarował: – Nie zamykamy kościołów. Świątynia jest miejscem doświadczenia Bożej Opatrzności i miłości. Zwłaszcza w Eucharystii.

Wesprzyj Więź.pl

Przewodniczący episkopatu poprosił jednak o przyjęcie ze zrozumieniem decyzji o ograniczeniu liczby uczestników liturgii w kościele do pięćdziesięciu osób, co wynika z ograniczeń wprowadzonych przez rząd. W związku z tym zachęcił wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Zaapelował też do wszystkich, by podporządkowali się zarządzeniom biskupów, które dotyczą duszpasterstwa w obecnej nadzwyczajnej sytuacji i przyjęli je w duchu miłości bliźniego.

– To, co się dzieje obecnie, możemy potraktować jako znak czasu, jako wymóg obecnej chwili. Jako wezwanie do większej odpowiedzialności za siebie i solidarności z bliźnimi. Wezwanie do niesienia pomocy naszym bliźnim, zwłaszcza osobom starszym – podkreślił abp Gądecki.

Jak konkretnie ograniczyć msze do pięćdziesięciu osób? Przewodniczący episkopatu proponuje, aby wstęp na nie miały wyłącznie osoby zamawiające intencje i ich rodziny. – Wszystkich wiernych zachęcam do skorzystania z dyspensy – dodał.

Wesprzyj Więź

Zachętę dla biskupów do udzielenia dyspensy sformułowała w czwartek Rada Stała KEP.

Abp Gądecki poprosił wiernych o modlitewną jedność. Zapewnił, że sam każdego wieczora o 20.30 będzie się modlił na różańcu w intencji całej wspólnoty. – O to samo proszę kapłanów w kościołach, a także was wszystkich w waszych domach – powiedział. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowani są walkę z pandemią i złożył wyrazy współczucia tym, którzy stracili swoich bliskich.

BP KEP, KAI, JH

Podziel się

Wiadomość

Dzisiaj (16:40)

W Lombardii pogłębia się kryzys na tle wzrostu liczby zgonów osób zakażonych koronawirusem. Brakuje tam miejsc w kostnicach. Szczególnie trudna sytuacja jest w rejonie Bergamo. Jej symbolem jest 11 stron lokalnej gazety “L’Eco di Bergamo” z nekrologami.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-i-na-swiecie-najnowsze-informacje-na-zy,nId,4381363?parametr=najczesciej_czytane#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox