Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papieskie odznaczenie dla dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau

Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. Fot. Paweł Sawicki / na licencji CC BY-SA 3.0

Dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbierze papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 14 stycznia, w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

W uroczystości wezmą udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Laudację na cześć uhonorowanego papieskim medalem wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Wesprzyj Więź.pl

Piotr Cywiński został przedstawiony do tego odznaczenia w dowód uznania jego całej działalności, którą zawsze podejmował z inspiracji chrześcijańskiej.

Niespełna 48-letni Piotr Cywiński, historyk i działacz społeczny jest synem Bohdana Cywińskiego. W latach 1982–1993 mieszkał w Szwajcarii i we Francji wskutek emigracji politycznej ojca. To absolwent Uniwersytetu Humanistycznego w Strasburgu (1993) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1995). Doktoryzował się w Instytucie Historii PAN (2002).

W latach 1996–2000 był wiceprezesem, a w latach 2000–2010 prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 2002 r. współtworzył Forum Świętego Wojciecha, organizujące międzynarodowe Zjazdy Gnieźnieńskie, przewodniczył Forum do stycznia 2009 r. Uczestnik dialogu polsko-żydowskiego, chrześcijańsko-żydowskiego oraz rozmów między kulturami pogranicza.

W latach 2004–2008 był prezesem na Europę światowej federacji intelektualistów katolickich Pax Romana.

W okresie 2001–2004 był członkiem Rady Konsultacyjnej Organizacji Pozarządowych przy Polskiej Radzie Integracji Europejskiej. Od 2000 r. członek, a w latach 2000–2006 sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Od 1 września 2006 dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Współtwórca Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wiceprezes Rady tego Centrum.

W 2009 współtwórca i od tamtego czasu prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. Współtwórca – i przewodniczący Rady – Instytutu Auschwitz-Birkenau (od 2018), główny ekspert Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci (od 2018) na Uniwersytecie SWPS, współtwórca i prezes Towarzystwa Zarządzania Miejscami Pamięci (od 2019).

W latach 2009–2018 był członkiem Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury, a w latach 2010–2016 członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Ponadto był wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, członkiem pierwszej kadencji Rady, a następnie (od 2012) członkiem Rady Powierniczej budowanego wówczas Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W 2017 r. został wybrany na przewodniczącego Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Członek Rady Fundacji na rzecz Maximilian-Kolbe-Werk, założonej przez Konferencję Episkopatu Niemiec.

Dwa lata temu Cywiński stał się celem ataków skrajnych środowisk. Postulowały odwołanie go z funkcji dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau. W jego obronie stanęły między innymi Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Wesprzyj Więź

Rok temu za wkład i wyjątkowe zaangażowanie na rzecz zachowania i szerzenia pamięci o ofiarach obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Cywiński został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej. „Stworzył miejsce dostrzeżone przez międzynarodowych ekspertów jako wzorcowe, o najwyższych standardach dbania o pamięć” – napisał w liście z tej okazji wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Medal „Pro Ecclesia et Pontifice”, który teraz otrzyma Cywiński, to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej. Ma kształt krzyża. Przyznawany jest przez papieża (na wniosek biskupa diecezjalnego) w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość