Jacek Hajduk, Józef Witlin w Ameryce, Wydawnictwo Więź

Zima 2023, nr 4

Zamów

Papieskie odznaczenie dla dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau

Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz. Fot. Paweł Sawicki / na licencji CC BY-SA 3.0

Dr Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbierze papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 14 stycznia, w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

W uroczystości wezmą udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Laudację na cześć uhonorowanego papieskim medalem wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Piotr Cywiński został przedstawiony do tego odznaczenia w dowód uznania jego całej działalności, którą zawsze podejmował z inspiracji chrześcijańskiej.

Niespełna 48-letni Piotr Cywiński, historyk i działacz społeczny jest synem Bohdana Cywińskiego. W latach 1982–1993 mieszkał w Szwajcarii i we Francji wskutek emigracji politycznej ojca. To absolwent Uniwersytetu Humanistycznego w Strasburgu (1993) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1995). Doktoryzował się w Instytucie Historii PAN (2002).

W latach 1996–2000 był wiceprezesem, a w latach 2000–2010 prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W 2002 r. współtworzył Forum Świętego Wojciecha, organizujące międzynarodowe Zjazdy Gnieźnieńskie, przewodniczył Forum do stycznia 2009 r. Uczestnik dialogu polsko-żydowskiego, chrześcijańsko-żydowskiego oraz rozmów między kulturami pogranicza.

W latach 2004–2008 był prezesem na Europę światowej federacji intelektualistów katolickich Pax Romana.

W okresie 2001–2004 był członkiem Rady Konsultacyjnej Organizacji Pozarządowych przy Polskiej Radzie Integracji Europejskiej. Od 2000 r. członek, a w latach 2000–2006 sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Od 1 września 2006 dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Współtwórca Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wiceprezes Rady tego Centrum.

W 2009 współtwórca i od tamtego czasu prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. Współtwórca – i przewodniczący Rady – Instytutu Auschwitz-Birkenau (od 2018), główny ekspert Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci (od 2018) na Uniwersytecie SWPS, współtwórca i prezes Towarzystwa Zarządzania Miejscami Pamięci (od 2019).

W latach 2009–2018 był członkiem Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury, a w latach 2010–2016 członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Ponadto był wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, członkiem pierwszej kadencji Rady, a następnie (od 2012) członkiem Rady Powierniczej budowanego wówczas Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W 2017 r. został wybrany na przewodniczącego Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Członek Rady Fundacji na rzecz Maximilian-Kolbe-Werk, założonej przez Konferencję Episkopatu Niemiec.

Dwa lata temu Cywiński stał się celem ataków skrajnych środowisk. Postulowały odwołanie go z funkcji dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau. W jego obronie stanęły między innymi Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Wesprzyj Więź

Rok temu za wkład i wyjątkowe zaangażowanie na rzecz zachowania i szerzenia pamięci o ofiarach obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Cywiński został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej. „Stworzył miejsce dostrzeżone przez międzynarodowych ekspertów jako wzorcowe, o najwyższych standardach dbania o pamięć” – napisał w liście z tej okazji wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Medal „Pro Ecclesia et Pontifice”, który teraz otrzyma Cywiński, to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej. Ma kształt krzyża. Przyznawany jest przez papieża (na wniosek biskupa diecezjalnego) w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość