Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Polska Rada Chrześcijan i Żydów staje w obronie dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau

Piotr M. A. Cywiński w przestrzeni tzw. spacerownika ze strefy ostrego reżimu (ok. 2 na 3 m) Muzeum Perm-36. Fot. J. Mensfelt

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wyraża uznanie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Jesteśmy z nim solidarni w obliczu pojawiających się wezwań do odwołania go z tej funkcji – czytamy w oświadczeniu Rady.

Publikujemy oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów:

Wesprzyj Więź.pl

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wyraża uznanie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Jesteśmy z nim solidarni w obliczu pojawiających się wezwań do odwołania go z tej funkcji.

Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau jest miejscem wyjątkowym, na które zwrócone są oczy całego świata. To tam papież Jan Paweł II mówił w 1979 r.: „Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści”. Również dzisiaj widzimy, że trzeba przypominać o granicach nienawiści, która inaczej ma skłonność do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się i zatruwania życia całych narodów.

Znamy osobiście dr. Cywińskiego, jego kompetencje i poświęcenie w pracy na rzecz pamięci o tragedii, jaka się w tym miejscu dokonała. Znamy liczne krajowe i międzynarodowe niezwykle pozytywne opinie o funkcjonowaniu Muzeum Auschwitz-Birkenau, którym Cywiński umiejętnie i ofiarnie kieruje od 2006 r. Cieszy nas szerokie międzynarodowe uznanie dla Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, które – dzięki swoim publikacjom, organizowanym wystawom i konferencjom – stało się w XXI wieku czołowym światowym ośrodkiem dyskusji o Zagładzie i ludobójstwie. Wysoce cenimy jedno z największych dokonań polskiej dyplomacji III RP: Fundację Auschwitz-Birkenau, która – powołana dzięki zaangażowaniu dyr. Cywińskiego – zdołała zgromadzić, zwłaszcza od rządów z całego świata, znaczące środki finansowe przeznaczone na konserwację obiektów obozowych (wcześniej państwo polskie było jedynym podmiotem finansującym stałą opiekę konserwatorską). Znamy kształt muzealnej ekspozycji na terenie Miejsca Pamięci i ogrom wykonywanej tam pracy, także edukacyjnej. Można by jedynie życzyć polskim instytucjom kultury tak kompetentnego kierownictwa i tak dalekosiężnej wizji.

Wesprzyj Więź

Wyrażamy nasze poparcie dla dyr. Piotra Cywińskiego i apelujemy o wsparcie dla niego do wszystkich ludzi dobrej woli. Ewentualne personalne rozgrywki wokół Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z pewnością odbiłyby się szerokim echem w całym świecie, ukazując Polskę w fatalnym świetle. Wobec ostatnich wydarzeń można stwierdzić, że takie kontrowersje są ostatnią rzeczą, jakiej nasza ojczyzna potrzebuje.

Stanisław Krajewski, współprzewodniczący ze strony żydowskiej
Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący ze strony chrześcijańskiej

Warszawa, 15 marca 2018 r.

Podziel się

Wiadomość

Czy dobrze rozumiem, że władza chce zwłaszczyć i tę Instytucję? My, ludzie dobrej woli, nie pozwólmy na to, szczególnie w sytuacji, gdy jest ona w tak dobrych rękach. Łapy precz od Auschwitz!

Doskonale pamiętam czasy stalinowskie i te które bezpośrednio po nich nastąpiły. Opluwanie i niszczenie przyzwoitych ludzi, fałszywe oskarżenia i procesy dla gawiedzi. I wszystko wraca w XXI wieku, w którym pan Gmyz wyśmienicie wpisuje się się w rolę pamiętnej Wandy Odolskiej. Szanowni Państwo, wspierajcie dobrym słowem Pana Piotra Cywińskiego,bez niego Auschwitz opanują szaleńcy nie mających żadnych skrupułów w zakłamywaniu historii.

Już sama w sobie potrzeba takiego wystąpienia powinna być dla obecnej władzy dzwonkiem alarmowym. A jeśli jeszcze do tego dzieje się to w 50 rocznicę Marca, to dzwonek należałoby zamienić dzwonem bijącym na trwogę i to nie władzy, lecz społeczeństwu które toleruje postępowanie władzy tak haniebne jak te, które zmuszeni jesteśmy od paru tygodni obserwować.

Panie Dyrektorze, proszę się trzymać i nie dać brunatnej nagonce. Na miejscu partii rządzącej biegłbym do Pana z kwiatami oraz zrobił coś z tą nagonką, bo zaliczą kolejny blamaż. Ale czy im zależy? Można odnieść wrażenie, że dla obecnie rządzących im głupiej tym lepiej…

Obecna władza stosuje zasadę “mierny,ale wierny”.Nie należy zwalniać ze stanowisk ludzi mądrych i kompetentnych.
Panie Dyrektorze Piotrze,dziękujemy Ci za wszystko,co zrobiłeś,jako dyrektor.Nie zgadzamy się z bezprawiem.