Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dyrektor Muzeum Auschwitz zostanie dziś odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej

Piotr M. A. Cywiński w przestrzeni tzw. spacerownika ze strefy ostrego reżimu (ok. 2 na 3 m) Muzeum Perm-36. Fot. J. Mensfelt

Ambasador Francji Pierre Lévy uroczyście odznaczy dziś Orderem Legii Honorowej Piotra Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i prezesa Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Francuzi doceniają w ten sposób wkład i wyjątkowe zaangażowanie Piotra Cywińskiego na rzecz zachowania i szerzenia pamięci o ofiarach obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu (Memoriału Zagłady „Shoah”), Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Muzeum Polin.

W ubiegłym roku Cywiński stał się celem ataku środowisk prawicowych, które domagały się usunięcia go z funkcji dyrektora muzeum. W jego obronie stanęły Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Wesprzyj Więź

Order Legii Honorowej jest najwyższym francuskim odznaczeniem, nadawanym wybitnym, zasłużonym osobistościom. Ustanowił go Napoleon Bonaparte w 1802 roku. Po roku 1989 Legię Honorową otrzymali między innymi Jacek Kuroń, Andrzej Wajda, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Marek Edelman, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogdan Borusewicz i Adam D. Rotfeld.

Piotr Cywiński od 2006 r. jest dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Współtworzył Fundację Auschwitz-Birkenau i jest jej prezesem. W latach 2000-2010 był prezesem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, obecnie jest członkiem Zarządu. Jest współinicjatorem odrodzonych Zjazdów Gnieźnieńskich. Autor kilku książek, m.in. „Sny obozowe w pamięci ocalałych z Auschwitz”, „Epitafium i inne spisane niepokoje”, „Rampa w pamięci Żydów deportowanych do Auschwitz”. Należy do Zespołu Laboratorium „Więzi”.

JH

Podziel się

Wiadomość