Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

O. Lombardi: Ofiary powinny być w centrum zainteresowania Kościoła

Federico Lombardi SJ. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Potrzebujemy kultury ochrony ofiar zamiast dotychczasowej kultury milczenia – mówi o. Federico Lombardi SJ, były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Federico Lombardi będzie moderował posiedzenia plenarne szczytu o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele, który zacznie się w najbliższy czwartek w Watykanie. Jezuita był wczoraj gościem Pauliny Guzik w programie „Między ziemią a niebem” w TVP1.

Były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej stwierdził, że problem wykorzystywania seksualnego w Kościele nie rozpoczął się teraz, ale trwa już od wielu lat. Przypomniał kilka bardzo silnych kryzysów związanych z tą sprawą. – Papieże przez ostatnich 15-20 lat mierzyli się z tym problemem. Wielu rzeczy już się nauczyliśmy, ale być może tylko w pewnych miejscach, w konkretnych krajach, w diecezjach, ale nie zrozumiano ich jeszcze w sposób wystarczający w całym Kościele we wszystkich częściach świata – powiedział.

Wesprzyj Więź.pl

Zwrócił uwagę, że szczególnie ważne jest słuchanie ofiar, zrozumienie, jak głębokie są rany i zadane cierpienie w życiu osób, które zostały skrzywdzone. – Nie zdawaliśmy sobie wcześniej z tego sprawy w przeszłości. Myśleliśmy, że możemy żyć w kulturze milczenia, że lepiej nie mówić o tych rzeczach w rodzinach, w społeczeństwie, w instytucjach, w Kościele. Nawet jeśli te rzeczy się przydarzały, przechodziliśmy wobec nich milcząco. Trwaliśmy w myśleniu, że milczenie jest najlepszym sposobem na stawienie czoła temu problemowi. Teraz natomiast zrozumieliśmy, że problem jest naprawdę poważny, głęboki, że niesie ze sobą ogromne cierpienie, niesprawiedliwość, które nie mogą zostać pominięte. Należy patrzeć na niego w sposób jasny, wymierzyć sprawiedliwość, należy pomóc osobom skrzywdzonym w głębokim uzdrowieniu wewnętrznym, aby mogły dalej żyć ze spokojem. I to właśnie dla Kościoła jako instytucji jest szczególnie ważne, ponieważ Kościół jest, chce i powinien być nauczycielem moralności, prawdy, właściwego zachowania dla dobra nowych pokoleń. Dlatego jeśli w Kościele zdarzają się takie przypadki, należy z całą pewnością zmierzyć się z nimi i ukarać winnych. Trzeba zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby podobne rzeczy nie zdarzały się w przyszłości – zaznaczył o. Lombardi.

Wskazał na konieczność wprowadzenia również w Kościele nowej kultury, „która będzie miała na celu przede wszystkim nie obronę dobrego imienia instytucji, ale postawi w centrum cierpienie i sprawiedliwość osób, które ucierpiały. Dlatego należy podjąć wszystkie właściwe kroki, z punktu widzenia zarówno prawnego, jak i wychowawczego i zapobiegawczego. Przede wszystkim jest sprawą arcyważną, abyśmy żyli kulturą ochrony nieletnich i prawdziwą świadomością, w jaki sposób zapobiegać i unikać tych trudnych sytuacji od samego początku”.

Jezuita zaznaczył, że konieczna jest troska o odpowiedni dobór kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego, żeby były to osoby dojrzałe również pod względem psychologicznym i seksualnym.

Wesprzyj Więź

– Także biskupi odpowiedzialni za wspólnoty muszą wiedzieć, w jaki właściwy sposób reagować, gdy pojawiają się takie zbrodnie, aby móc podejmować jak najszybciej odpowiednie decyzje, aby na nowo wprowadzić ład we wspólnocie, aby oddać sprawiedliwość i aby osobom, które ucierpiały, pomóc odnaleźć na nowo spokój – mówił.

Jak zauważył o. Lombardi, papież Franciszek mówi o lutowym szczycie jako o „katechezie”, to znaczy jako o pomocy dla biskupów w nauczeniu się, co mają robić. – Gdy wrócą do domu, będą mogli powiedzieć: teraz zrozumiałem, jak powinienem reagować, jakie są procedury, według których powinienem postępować, jakie są konkretne inicjatywy pomocowe, które powinienem powołać w mojej diecezji – tłumaczył.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość