Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Przewodniczący episkopatu spotka się z ofiarami przestępstw seksualnych księży

Abp Stanisław Gądecki w Niepokalanowie 1 września 2018 r. Fot. Episkopat.pl

„Zaproszenia są w tych dniach kierowane do ofiar, których status został potwierdzony wyrokiem skazującym konkretnego duchownego w procesie kanonicznym” – czytamy w czwartkowym komunikacie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik episkopatu, informuje ponadto, że spotkania abp. Stanisława Gądeckiego „odbędą się w najbliższych tygodniach i będą miały charakter duszpasterski, indywidualny i prywatny”. Podkreśla, że osoby, które odpowiedziały już na zaproszenie, zwracają się z prośbą do środków społecznego przekazu o zachowanie ich prywatności.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Osobiste rozmowy przewodniczącego episkopatu z ofiarami przestępstw seksualnych przez duchownych są odpowiedzią na list do przewodniczących episkopatów skierowany przez komitet organizacyjny spotkania „Ochrona małoletnich w Kościele”, które odbędzie się od 21 do 24 lutego w Rzymie – bezprecedensowego watykańskiego szczytu episkopatów, zwołanego przez papieża.

„Pierwszym krokiem musi być przyznanie prawdy o tym, co się wydarzyło” – czytamy w liście. „Dlatego nalegamy na każdego przewodniczącego Konferencji Episkopatu, aby przed spotkaniem w Rzymie skontaktował się z ofiarami, które przeżyły nadużycie seksualne ze strony duchownych w swoich krajach”.

BP KEP, JH

Podziel się

Wiadomość

To dobrze że takie spotkania będą miały miejsce. Tragiczne jest to że biskupów po święceniach, po studiach, trzeba do tych spotkań nakłaniać jak dzieci które zbroiły i nie chcą przeprosić. To świadczy o nieużywanych sumieniach. Jakby bycie księdzem czy biskupem zamrażało ludzkie odruchy. Jakby korporacyjne przyzwyczajenia były najważniejsze w tzw. trosce duszpasterskiej.