Recenzje
Marcin Cielecki, „W drodze” 2024, nr 8
Pisanie Marka Kity jest przede wszystkim myśleniem biblijnym. Zachwyca, zdumiewa i jeszcze raz zachwyca odczytanie tekstów biblijnych. Autor często powołuje się na fragmenty Pisma, co też starałem się zachować w tej recenzji, ale nie stanowią one jedynie punktowego argumentu na potwierdzenie przemyśleń. Kita wchodzi w ich ducha, przez co więcej tu medytacyjnego i – nie bójmy się tego napisać – przemodlonego sensu. […] Pisanie Marka Kity jest wreszcie jak spotkanie z dawnymi znajomymi, podjęcie tej niekończącej się rozmowy. Na kartach książki raz po raz pojawiają się Olivier Clément, Tomáš Halík, brat Roger Schütz – co sprawia, że mamy do czynienia z ekumenicznym bogactwem treści i wrażliwości. Odwołanie się do książki Victora Codiny SJ Kościół wykluczonych. Teologia z perspektywy Nazaretu oraz nieprzywołanej, ale duchem obecnej książki Rafaela Lucianiego Powrócić do Jezusa z Nazaretu to postawienie Kościołowi nad Wisłą bardzo ważnych pytań. Wcześniej czy później trzeba będzie na nie odpowiedzieć, a im szybciej się to stanie, tym lepiej dla wszystkich. […]
Teologiczny esej, duchowa medytacja, portret zbiorowy pogorzelców nadziei – jakkolwiek byśmy nazwali Zostać w Kościele / Zostać Kościołem, dawno już nie zdarzyła się nam tak przebogata w wątki książka, która kruszy zastałe myślenie i wzywa do konkretnego rachunku sumienia nad tym, co zrobiliśmy i co możemy zrobić z Kościołem.
Na sam koniec nie mogę nie zachwycić się okładką zaprojektowaną przez Marcina Kiedio, która doskonale współgra z treścią. Ta faktura, ten kolor! Żółta kartka z gry na boisku, żółta kamizelka protestujących na francuskich ulicach, żółty sztormiak z łodzi miotanej przez fale – powiedzcie sami.