Recenzje
Karol Grabias, „Nowe Książki” 2023, nr 10
Niczym podziemna mikoryza, reformatorska natura chrześcijaństwa owocuje rzadko, lecz zawsze gdy się to dzieje, jest to widok spektakularny: niezależnie od tego, czy mówimy o św. Pawle, św. Franciszku, św. Teresie z Lisieux, Emmanuelu Mounierze czy ks. Janie Ziei.
Jednym z najbardziej niepospolitych przykładów nigdy ostatecznie niezerwanego pokrewieństwa duchowego jest postać Dorothy Day – amerykańskiej społeczniczki, dziennikarki i założycielki ruchu Catholic Worker, której całe życie rozpięte było pomiędzy osobistym doświadczeniem wiary i przynależności do Kościoła a pragnieniem „ruszenia z posad bryły świata”. Nie jest to wszak częstym przypadkiem, że w zdaniu opisującym życiorys jednej osoby, możemy użyć na równi sformułowań: Służebnica Boża i anarchistka, oblatka benedyktyńska i rzeczniczka strajkujących robotników, chrześcijańska personalistka i sufrażystka. […]
Próby uchwycenia tego niezwykłego fenomenu podjął się ks. Wojciech Zyzak, były rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, którego zainteresowania koncentrują się wokół teologii duchowości osób świeckich. Warto podkreślić, że książka Dorothy Day. Życie. Działalność. Duchowość stanowi pierwszą polskojęzyczną monografię poświęconą amerykańskiej niepokornej. Przez długi czas historia nowojorskiej reformatorki była znana w Polsce niemal wyłącznie w niszy tzw. lewicy katolickiej […].
Autor monografii stawia sobie za zadanie przede wszystkim możliwie najuczciwsze zrekonstruowanie duchowych źródeł postaw założycielki środowiska Catholic Worker […].
W książce – jak przystało na publikację z gruntu naukową – roi się od przypisów, cytatów, odniesień i może poszczycić się ona imponującą bibliografią.
To wszystko sprawia, że pierwsza polska monografia poświęcona Dorothy Day nie jest książką dla wszystkich. To pozycja spoglądająca jednocześnie globalnie i bardzo specjalistycznie: z silnym naciskiem na źródła duchowości amerykańskiej działaczki. Jakkolwiek imponuje mi ogrom pracy, którą autor włożył w szczegółową analizę dorobku Amerykanki, żałuję, że zabrakło mu nieco lekkości pióra i literackiego polotu. Dorothy Day. Życie. Działalność. Duchowość to bowiem przytłaczająco ambitna próba recepcji dzieła jednej z największych religijnych reformatorek XX wieku – skierowana przy tym przede wszystkim do dość wąskiego środowiska akademików i redaktorów.