Zostać w Kościele / Zostać Kościołem
Książka z autografem
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
- Liczba stron: 194
- Format: 135 × 205 mm
- ISBN: 978-83-66769-73-1
- Formaty e-book:epub, mobi
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27.00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 0 zł
Książka z autografem autora, Marka Kity.
Jaki sens ma dla chrześcijan trwanie wewnątrz trawionej kryzysem i mocno skompromitowanej instytucji? Marek Kita twierdzi, że w istocie chodzi o coś innego. Nie potrzebujemy stanięcia murem za Kościołem, jaki znamy, lecz powrotu do źródeł, a zarazem wyjścia naprzód, ku prorockim wyzwaniom. Istnieje droga krytycznej ortodoksji oraz „obywatelskiej” wolności wierzących, niesprzeczna z lojalnością wobec Kościoła. Do pójścia nią potrzeba uczciwej powtórki z Nowego Testamentu, życia tym, co stanowi jego sedno, i świadomości ewolucyjnego charakteru tradycji. Kościół się zmienia, a teologia dojrzewa – przekonuje autor.
Marek Kita jest laureatem Nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka (2024) za najwyższej próby publicystykę teologiczną i duchową, zwłaszcza książkę „Zostać w Kościele / Zostać Kościołem”; za głęboko biblijne i medytacyjne zakorzenienie własnej twórczości; za wizję Kościoła, która – surowo diagnozując dzisiejszy kryzys instytucji – daje nadzieję i odpowiada na duchowe tęsknoty współczesnych czytelników.
Główną ideą książki Marka Kity jest wskazanie „trzeciej drogi” pomiędzy apostazją a radykalną zmianą struktury Kościoła (która z pewnością nie jest możliwa w najbliższym czasie). Autor wskazuje, że biblijne źródła chrześcijaństwa, zwłaszcza Nowy Testament, otwierają przed wierzącym możliwość takiego kształtowania własnej wiary, która: (1) nie jest zależna od dysfunkcyjnej kościelnej instytucji – gdyż opiera się na samodzielnej, bezpośredniej relacji z Bogiem obecnym w codzienności każdej osoby; oraz (2) umożliwia budowanie wspólnot podobnie wierzących, które to wspólnoty mogą zachować więź z Kościołem jako takim, nie tracąc własnej autonomii wobec klerykalnych struktur kościelnych.
Marek Kita wykazuje się znakomitą znajomością tekstów biblijnych – każda z tez jego książki jest nie tyle uzasadniona przez teksty Pisma, ile raczej wywiedziona z medytacji nad nimi.
dr hab. Piotr Sikora, prof. UIK