Wiosna 2024, nr 1

Zamów
Promocja!

Zawód: historyk
MIĘKKA OPRAWA

  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 640 + 36 stron ilustracji
  • Format: 160 × 230 mm
  • ISBN: 978-83-66769-45-8
  • ISBN e-book: 978-83-66769-42-7
  • Formaty e-book:mobi, epub

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 71.28 zł

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 79.20 zł

Spis treści

Rozdział 1 Korzenie

Rozdział 2 Dzieciństwo

Rozdział 3 Spotkania z żywą historią

Rozdział 4 Studia

Rozdział 5 Opozycja

Rozdział 6 Solidarnościowa rewolucja

Rozdział 7 Stan wojenny

Rozdział 8 Świat emigracji

Rozdział 9 W środowisku historycznym

Rozdział 10 W szarej strefie. Między legalnością a opozycją

Rozdział 11 Przełom 1989

Rozdział 12 Polityka w latach dziewięćdziesiątych

Rozdział 13 Początki badań nad PRL

Rozdział 14 Historyk prywatnie

Rozdział 15 Wokół Instytutu Pamięci Narodowej i lustracji

Rozdział 16 Cykl o Jacku Kuroniu i inne książki

Rozdział 17 Spory o historię i o politykę

Rozdział 18 Wokół polityki historycznej

Rozdział 19 Instytut Pamięci Narodowej: powrót i odwrót

Rozdział 20 W świecie nauki

Rozdział 21 Upadek

Ukraina, parę słów

Indeks

Opis książki

Wesprzyj Więź

Andrzej Friszke (ur. 1956), historyk, prof. dr hab., członek Polskiej Akademii Nauk, autor ponad dwudziestu książek o historii Polski w XX wieku, przedstawia swoją drogę życiową od dzieciństwa aż do dzisiaj. Jest to niezwykła opowieść o patriotycznej tradycji rodzinnej, o młodych latach spędzonych w Olsztynie, o pierwszych zainteresowaniach historią, studiach na Uniwersytecie Warszawskim,opozycji przedsierpniowej i posierpniowej, pracy w „Tygodniku Solidarność”, Klubie Inteligencji Katolickiej i „Więzi”, a także w archiwach londyńskiej emigracji.

Autor wspomina swe kontakty z wybitnymi postaciami – Mazowieckim, Bartoszewskim, Michnikiem, Giedroyciem, Ciołkoszową. Opowiada o środowisku historyków, którzy rozwinęli badania nad dziejami PRL, o warunkach ich pracy, dyskusjach i dokonaniach.
To biografia historyka, który przez całe życie nie tylko prowadził z pasją badania naukowe, ale też pozostawał aktywny jako obywatel w walce o demokratyczną Polskę.

Wesprzyj Więź.pl

Swą „spowiedź” Friszke przedstawia w rozmowach z dwoma dociekliwymi historykami młodszego pokolenia. W 21 rozdziałach […] opowiada o spotkaniach z ludźmi z kręgów emigracji politycznej, polskiego Państwa Podziemnego, ruchu oporu, KOR i innych ugrupowań opozycji w PRL. Od lewa, włącznie z komunistami, do prawa, w tym z endekami, jednak z przeświadczeniem, że w polityce i w życiu istnieją nieprzekraczalne granice etyczne.
Adam Szostkiewicz („Polityka”)

„Obyś żył w ciekawych czasach” – Andrzej Friszke należy do osób, które z tego przekleństwa uczyniły swój atut, uczestnictwo w wydarzeniach czasów zaiste ciekawych wykorzystując w życiu zawodowym. Teraz jest jednym z najważniejszych znawców XX-wiecznych i współczesnych dziejów Polski. Łączy solidność i skrupulatność w korzystaniu ze źródeł z niezależnością sądów i obiektywizmem. Niczyjej „polityki historycznej” nie wspiera, choć prywatnie nie kryje np. sympatii do tradycji pepeesowskiej. […] Zawód: historyk to lektura nadzwyczaj interesująca, wielowątkowa i w całości wcale nie tak pesymistyczna jak zakończenie.
Tomasz Fiałkowski („Tygodnik Powszechny”)

Przyczyna, dla której cenię omawianą książkę i postawę Friszkego, to widoczne jego przekonanie, że historia jako dyscyplina badawcza i refleksyjna ma służyć właśnie badaniu i refleksji, a nie podbijaniu narodowego bębenka w ramach polityki narodowo-populistycznej.
Marcin Kula („Kultura Liberalna”)

 

Książka wyróżniona specjalną Nagrodą Historyczną „Polityki” za rok 2022