
Patrzeć na świat oczami innego. Droga błogosławieństw (5)
Największym przejawem miłosierdzia jest „bycie-z”. Nieraz nie wiemy już, co zrobić, jak komuś pomóc, lecz możemy z nim po prostu być.
Ks. Andrzej MuszalaWięź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę.
Cenisz naszą publicystykę? Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.
Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Kulbaczewska-Figat: Pracodawcy chcą taniej siły roboczej, czyli jak wygląda migracja do Polski
Cała narracja, że „dopłacamy do migrantów”, jest po prostu fałszywa. Większość z nich pracuje i więcej wkłada do systemu, niż z niego otrzymuje.
Wojciech Albert Łobodziński
Korea Południowa: tu nie ma czasu na rodzenie dzieci
Nie można powiedzieć, że powodem, dla którego w Korei mamy niską dzietność, jest to, że kobiety w ramach walki z patriarchatem zaczęły odmawiać rodzenia dzieci.
Dominika Kardaś
Konrad Swinarski – geniusz, który zawsze nie pasował
Szeptano w Krakowie: przecież to Niemiec, volksdeutsch, farbowany Polak. Tak, w tym samym Krakowie, gdzie wystawił „Dziady”, trzydzieści lat wcześniej chodził do niemieckiego gimnazjum, należał do Hitlerjugend.
Krzysztof Biedrzycki
Jan Paweł II, między memem a ołtarzem
Dzięki postawie „stawania w prawdzie” może zobaczymy, jako młode pokolenie, że Jan Paweł II jest bliższy, niż nam się do tej pory wydawało.
Kacper Mojsa
Dlaczego warto myć nasze mózgi? Raport z higieny cyfrowej dorosłych
Ponad połowa dorosłych internautek i internautów w Polsce spędza dużo czasu na używaniu urządzeń ekranowych, ale jedynie 17 proc. wprowadza w związku z tym ograniczenia.
Więź.pl
Wspólnota i wspólnotowe zamiatanie pod dywan
Czy jako wspólnota Kościoła powinniśmy wyrzucać z naszych szeregów sprawców seksualnych przestępstw? A jeśli to niczego nie załatwia?
Marcin Kędzierski
Historia, której nie pozwoliliśmy się wydarzyć. USAID, „Więź” i ślepa uliczka grantów
Nie zagramy według scenariusza Trumpa i Muska. Nie chcemy zwalniać – ani tempa naszej pracy, ani (tym bardziej) pracowników. Utrzymamy ten etat, choć nie mamy na to wystarczających środków własnych.
Bartosz Bartosik
Osoby wrażliwe, kruche i łagodne są szczególnymi bohaterami naszych czasów, w których wysławia się nawet psychopatyczne przywództwo.
Monika Kostera
W Syrii spełnia się scenariusz najgorszy z możliwych. Z rąk oddziałów lojalnych wobec nowej władzy zginęło prawie tysiąc cywilów, w tym kobiet i dzieci.
Paweł Średziński
Zwolnienie popularnej autorki z „Przewodnika Katolickiego” to przykład aktualnej sytuacji polskich mediów kościelnych. Spadająca jakość episkopatu skutkuje obniżaniem się poziomu mediów, których właścicielem jest Kościół instytucjonalny.
Zbigniew Nosowski
Gdzieś w początkach mojej fascynacji kinem uświadomiłem sobie, że przeżycie filmowe ma coś wspólnego z obrzędem, a oni, filmowcy, są naszymi katechetami.
Tadeusz Sobolewski