Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Synod – jak to się może udać? Spotkanie wokół jesiennej „Więzi”

07 października 2021

19:00-20:00

W jesiennej „Więzi” s. Barbara Radzimińska, rzeczniczka Kongresu Katolików i Katoliczek, mówi:

Wesprzyj Więź.pl

„Proces synodalny jest ogromną szansą dla biskupów Kościoła katolickiego w Polsce, żeby mogli usłyszeć, czym faktycznie żyją ludzie. Jest to również szansa dla wszystkich ludzi wierzących, aby usłyszeli się wzajemnie, także z hierarchami. Ale żeby się to udało, to trzeba do tego podejść naprawdę na serio. A z tym jest poważny kłopot. Przeciętni duchowni niewiele kojarzą, gdy słyszą o synodalności – myślą jedynie o spotkaniu biskupów, a nie o to przecież chodzi. Trzeba więc dużego wysiłku na początku. Papież zapowiedział proces synodalny, więc powinny się już u nas odbywać gorące dyskusje, jak on może wyglądać – a niczego takiego nie widzę. Należy teraz robić ogromną akcję promocyjną w Kościele”.

Co my, wierni, możemy zrobić, aby konsultacje synodalne nie okazały się pozorowane? Jak powinny one przebiegać, aby każdy głos był słyszalny? Jak dotrzeć z procesem synodalnym do jak największej liczby parafii? W jaki sposób pomocne może być doświadczenie Kongresu Katoliczek i Katolików?

O tym już w czwartek, 7 października 2021 r. o godz. 19 na Facebooku „Więzi” porozmawiają s. Barbara Radzimińska i Ewa Kiedio.

Wesprzyj Więź

s. Barbara Radzimińska – ur. 1975. Należy do wspólnoty Słudzy Ewangelii Miłosierdzia Bożego. Rzeczniczka Kongresu Katoliczek i Katolików. Pochodzi z archidiecezji gdańskiej, ma doświadczenie pracy misyjnej w kilku krajach, m.in. w Argentynie, Hiszpanii i na Ukrainie. Mieszka w Sopocie.

Spotkanie zostało zainspirowane jesiennym numerem „Więzi”.

Kwartalnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.