Znak. Rok Miłosza

Lato 2024, nr 2

Zamów

Małżeństwo – game over czy reaktywacja?

09 lutego 2022

19:00-20:00

W ramach tegorocznego Tygodnia Małżeństwa zapraszamy na dyskusję z udziałem Marii Libury, Jaremy Piekutowskiego i Marii Rogaczewskiej. Poprowadzi ją Zbigniew Nosowski. Dyskusja odbędzie się w środę, 9 lutego 2022 r., na FB Więź.

„Rośnie wiek zawierania małżeństw, a coraz więcej osób pozostaje w związkach niesakramentalnych. Jednocześnie małżeństwa milenialsów – jeśli już do nich dochodzi – są często trwalsze niż w poprzednich pokoleniach” – pisze Jarema Piekutowski w tekście „Czy małżeństwo to faktycznie ‘game over’? Nowe pokolenia myślą inaczej” opublikowanym w „Nowej Konfederacji”.

Wesprzyj Więź.pl

„To nie feminizm i progresywne ideologie zadały cios rodzinom planującym potomstwo, lecz przyjęty model społeczny, w którym dziecko oznacza zubożenie. Twierdzenie, że decyzje o założeniu rodziny i posiadaniu dzieci są podejmowane pod wpływem feministycznej propagandy i parad równości, to doskonała zasłona dymna dla tych niewygodnych faktów” – pisała Maria Libura w portalu Klubu Jagiellońskiego.

A jak na te kwestie patrzy Maria Rogaczewska, która w raporcie „Małżeństwo – reaktywacja” przekonywała w 2009 r. na łamach „Więzi”: „Może paradoksalnie dopiero teraz – w świecie po rewolucji seksualnej, po emancypacji i wyzwoleniu kobiet – łatwiej będzie można dotrzeć do istoty małżeństwa?” (zob. „Po rewolucji seksualnej: małżeństwo?”)?

W ramach tegorocznego Tygodnia Małżeństwa zapraszamy na dyskusję tych trojga wnikliwych analityków współczesności. Poprowadzi ją Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, autor m.in. książki „Parami do nieba. Małżeńska wizja świętości”.

Z okazji Tygodnia Małżeństwa Wydawnictwo Więź przygotowało specjalną ofertę na książki o tematyce małżeńskiej. Z rabatem 40% można będzie – tylko w dniach 7–14 lutego 2022 r. – kupić „Parami do nieba” Nosowskiego oraz „Osobliwe skutki małżeństwa” Ewy Kiedio.

Dyskutanci:

Maria Libura – ekspertka ds. zdrowia, kierowniczka Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, działaczka i ekspertka organizacji pozarządowych reprezentujących pacjentów. Współpracowniczka Klubu Jagiellońskiego i „Nowej Konfederacji”. Należy do Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Wesprzyj Więź

Jarema Piekutowski – socjolog, członek zespołu i główny ekspert ds. społecznych thinkzine’u „Nowa Konfederacja”. Kierownik projektów badawczych, społecznych i kulturalnych. Członek Zespołu Laboratorium „Więzi”. Autor kilku książek, m.in. fabularyzowanej biografii Gilberta Keitha Chestertona pt. „G.K.Chesterton. Geniusz ortodoksji” oraz zbioru esejów “Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji”.

Maria Rogaczewska – dr socjologii, w latach 2014–2017 kierowała Centrum Wyzwań Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w badaniach dotyczących roli Kościoła i religii w sferze publicznej, a także w badaniach przeznaczonych dla instytucji polityki społecznej i trzeciego sektora w Polsce. Członkini Zespołu Laboratorium „Więzi”. Obecnie mieszka z rodziną w USA.

Więcej o Tygodniu Małżeństwa – zob. www.tydzienmalzenstwa.pl. „Więź” jest patronem tej inicjatywy.