Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Małżeństwo: reaktywacja

Przedstawiamy Państwu raport Laboratorium „Więzi” zatytułowany „Małżeństwo: reaktywacja”!

Reaktywacja małżeństwa – to śmiała teza w czasach, kiedy pięknie o małżeństwie mówią przede wszystkim przedstawiciele przemysłu ślubnego i środowiska homoseksualne. Tę właśnie tezę stawia jednak Laboratorium „Więzi” w swoim kolejnym raporcie.

Wesprzyj Więź

Przedstawiamy najpierw społeczną i kulturową sytuację małżeństwa – w opisach encyklopedycznych, w starożytności i współcześnie w wybranych krajach. To część opisowa raportu. W części diagnostycznej zastanawiamy się także nad istotą małżeństwa i jego przyszłością. Czynimy to tym razem bez odwoływania się do argumentów religijnych. Uznaliśmy bowiem, że warto spróbować uzasadnić specyfikę małżeństwa jako relacji międzyludzkiej w kategoriach ogólnoludzkich.

Autorzy raportu zaskakująco świeżym językiem przedstawiają małżeństwo jako radykalną bliskość dwóch radykalnie odmiennych osób: kobiety i mężczyzny. Dowodzą, że choć małżeństwo jest sprawą bardzo osobistą, to jednak nie jest sprawą tylko prywatną. Przekonują, że, paradoksalnie, dopiero teraz – w świecie po rewolucji seksualnej, po emancypacji i wyzwoleniu kobiet – łatwiej będzie odkryć prawdziwy sens tej zupełnie wyjątkowej wspólnoty, jaką jest małżeństwo.

Raport ukazał się w miesięczniku „Więź” 2009 nr 11-12.

W RAPORCIE