Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dlaczego powinniśmy tęsknić za błotem?

17 marca 2021

20:00-21:00

O psychologii i zmianach klimatycznych z Magdaleną Budziszewską rozmawiać będzie Ewa Buczek. Transmisja na żywo w środę, 17 marca o godz. 20.00 na Facebookowym profilu „Więzi”.

Wesprzyj Więź

W jaki sposób możemy walczyć ze zmianą klimatu? Czy działania jednostkowe mają sens? Dlaczego tak częste są głosy negujące odpowiedzialność ludzi za globalne ocieplenie? Czym jest depresja klimatyczna? Te i inne kwestie zostaną poruszone podczas rozmowy inspirowanej najnowszym numerem kwartalnika „Więź”. Przed spotkaniem zachęcamy do lektury rozmowy z dr Budziszewską: „Dlaczego powinniśmy tęsknić za błotem?”.

Wesprzyj Więź.pl

Wśród naukowców nie ma żadnych kontrowersji: klimat się ociepla i winę za to ponosi człowiek. W nowej „Więzi” dr Magdalena Budziszewska mówi: „Podgrzewając planetę, sami sobie zabieramy przestrzeń do życia. Dla ludzi w państwach wyspiarskich walka z ociepleniem klimatu jest kwestią przetrwania. Czasami w tym kontekście pojawia się nawet określenie „ciche ludobójstwo”.

Pozwalanie na dalsze ocieplenie klimatu to zgoda na to, że jego konsekwencje poniosą najsłabsi, ci, którzy mieli pecha urodzić się w biedniejszych regionach Ziemi. Mamy tu do czynienia z ogromnie skomplikowanym problemem moralnym: co zrobić ze świadomością, że konsekwencje naszych działań zabierają możliwość życia innym”.