Są to najczęściej inicjatywy oddolne, wynikające z tęsknot, które odkrywają ludzie świeccy w swoim życiu duchowym. Często to także świeccy dzielą się z innymi zdobytą już wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie kontemplacji.
Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.
Kontemplują, medytują… nie, nie tylko mnisi i mniszki w zakonach klauzurowych. Na duchowej mapie Polski – tak ją sobie nazwijmy – jak grzyby po deszczu powstają miejsca, w których tysiące osób poszukują pogłębionej modlitwy.
Co ciekawe, najczęściej są to inicjatywy oddolne, wynikające z tęsknot, które odkrywają ludzie świeccy w swoim życiu duchowym. Często to także świeccy dzielą się z innymi zdobytą już wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie. Formy są też bardzo różne, od tych łączących online z offline, przez szkoły modlitwy lub po prostu spotkania osób zainteresowanych tematem, aż po parafialny tydzień kontemplacji.
Czy da się oszacować liczby? W skali ostatnich kilku miesięcy: ponad 140 tysięcy użytkowników kanału Pogłębiarki na YouTubie; około 40 tysięcy miesięcznie użytkowników aplikacji Pogłębiarki; około 400 osób na parafialnym tygodniu kontemplacji; setki osób na rekolekcjach ignacjańskich w domach jezuickich; ponad 1100 osób na wakacyjnym Festiwalu Głębi; tysiące czytelników książek i słuchaczy podkastów Fundacji Theosis; setki grup, w których ludzie spotykają się, aby uczyć się medytacji i kontemplacji, bądź na rekolekcjach.
Nawet jeśli założyć, że część z użytkowników korzysta równocześnie z wielu dostępnych propozycji w jakiś sposób dotyczących ścieżki duchowej, np. przychodzi na spotkanie w Pustelni Złotego Lasu, jedzie na rekolekcje ignacjańskie i korzysta z aplikacji Pogłębiarki, a do tego wysłucha podkastu Moniki i Marcina Gajdów – to i tak są to naprawdę dziesiątki tysięcy osób. Można więc chyba pokusić się o stwierdzenie, że kilka procent polskich katoliczek i katolików właśnie na drogach medytacji i kontemplacji szuka „czegoś więcej” w swoim życiu duchowym, w swoim praktykowaniu wiary.
Rzecz jasna, nie o wielkie liczby tu chodzi, choć w Kościele w Polsce bardzo je lubimy. Te wyliczenia są przydatne nie tylko, żeby pokazać „masę”, ale także, by zauważyć pewną wyraźną – trzeba chyba już tak to nazwać – tendencję prowadzącą w głąb. To bardzo ważny fenomen w kraju, w którym często spotykamy się z opinią, że nasza wiara jest w istocie katolicko-narodowa, płytka i masowa. Owszem, ale na pewno nie jest to cała prawda.
Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń
Pakiet Druk+Cyfra
-
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
z bezpłatną dostawą w Polsce - 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.
Pakiet cyfrowy
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
- Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
w trakcie trwania prenumeraty)
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024 jako część bloku tematycznego „Kontemplacja – zejść na poziom ciszy”.
Pozostałe teksty bloku:
Marek Kita, Monika Myszka-Wieczerzak, Piotr Jan Panasiuk (dyskusja), „Spotkanie z Bogiem czy z sobą samym?”
Piotr Sikora, „Kontemplacyjna odnowa Kościoła”
Mateusz Filipowski OCD w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim, „Rozpoznać Boga w sobie i rozpoznać siebie w Bogu”