Promocja

Jesień 2024, nr 3

Zamów

Marek Kita wśród nominowanych do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”

Marek Kita. Fot. Więź

Wraz z autorem książki „Zostać w Kościele / Zostać Kościołem” w trójce finalistów są: Anna Kluz-Łoś i Marcin Matczak.

Kapituła Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka ogłosiła nazwiska osób nominowanych w tegorocznej edycji tego prestiżowego wyróżnienia. Są nimi: Anna Kluz-Łoś, Marek Kita oraz Marcin Matczak.

Kto z tej trójki zostanie laureatem i odbierze statuetkę autorstwa Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł – okaże się w poniedziałek 28 października 2024 r. na uroczystej gali, która odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 (początek o godz. 17).

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo
i politykę.

Cenisz naszą publicystykę?
Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Zgłoszenia kandydatów do Nagrody „Ślad” w roku 2024 napłynęły z kilkunastu redakcji. Kapituła Nagrody w głosowaniu tajnym wyłoniła trójkę finalistów.

Anna Kluz-Łoś to dziennikarka Polskiego Radia Kraków, nauczycielka akademicka, teatrolożka. Uzasadniając nominację, Kapituła napisała, że wyróżnia dziennikarkę „za doskonale wędrówki duchowe na antenie Radia Kraków po ścieżkach wiary, religii i tradycji mieszkańców Małopolski; za pasję, upór i wiedzę w przybliżaniu historii i współczesności małych ojczyzn, z których wyrasta nasza tożsamość i kultura”. 

Marek Kita to teolog oraz publicysta „Więzi” i portalu wiam.pl. Jest dr hab. teologii i dr filozofii, adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Został nominowany „za najwyższej próby publicystykę teologiczną i duchową, zwłaszcza książkę «Zostać w Kościele / Zostać Kościołem»; za głęboko biblijne i medytacyjne zakorzenienie własnej twórczości; za wizję Kościoła, która – surowo diagnozując dzisiejszy kryzys instytucji – daje nadzieję i odpowiada na duchowe tęsknoty współczesnych czytelników”.

Marcin Matczak to prawnik, wykładowca akademicki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek. Jest również felietonistą „Gazety Wyborczej”, prowadzi na YT kanał „Profesor Matczak” oraz w Kanale Zero program „Niepoprawnik”. Został nominowany „za publicystykę, która w przestrzeni publicznej jest odważnym głosem «sygnalisty zaniku wartości», za inspirującą debatę o wartości i znaczeniu religii w życiu społecznym, w tym pełną optymizmu zachętę do odkrywania miejsca i roli chrześcijan we współczesnym świecie w dialogu z wartościami liberalnymi i demokratycznymi współczesnego społeczeństwa”. 

Z Markiem Kitą rozmawia Zbigniew Nosowski

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak, Tomasz Terlikowski, Paulina Guzik, Monika Białkowska oraz Małgorzata Ziętkiewicz.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain.

W latach 1983–1986 ks. Chrapek był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986–1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim.

Wesprzyj Więź

Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r. – biskup radomski.

Organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”.

Przeczytaj także: Marek Kita, Nie potrze­bujemy stanięcia murem za Kościołem, jaki znamy, lecz wyjścia naprzód

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.