W pewnym momencie trzeba „wyjść z głowy”, poza intelekt, oraz pójść bardziej w stronę czucia i doświadczania. Wtedy często pojawia się zainteresowanie medytacją, uważnością czy duchowością. Dyskutują: Marek Kita, Monika Myszka-Wieczerzak i Piotr Jan Panasiuk oraz Zbigniew Nosowski.
Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.
Zbigniew Nosowski Chcielibyśmy z Państwem porozmawiać o odradzaniu się zainteresowań kontemplacją, a także o możliwych zagrożeniach czy wypaczeniach tego fenomenu. Każde z Państwa łączy w tej dziedzinie teorię z praktyką. Trzeba o tym słowo powiedzieć na początek.
Monika Myszka-Wieczerzak to koordynatorka zespołu modlitwy głębi w ramach Pogłębiarki, gdzie przybliża zainteresowanym osobom tę formę medytacji niedyskursywnej. Wspomaga organizację spotkań na ten temat w parafiach oraz prowadzi warsztaty z duchowości kontemplatywnej we własnym domu w Zawoi, pod Babią Górą.
Piotr Jan Panasiuk jest certyfikowanym psychoterapeutą w nurcie humanistycznym oraz nauczycielem uważności. Działa w ramach brytyjskiej organizacji Mindfulness Association, gdzie jest jednym z superwizorów i nauczycieli prowadzących. Uczy medytacji, ale też komunikacji empatycznej, zarządzania stresem. Organizuje odosobnienia medytacyjne.
Marek Kita jest teologiem i filozofem, a także bardzo kontemplacyjnym publicystą. Pracuje na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Ostatnio za swoją twórczość, zwłaszcza za książkę Zostać w Kościele / Zostać Kościołem, otrzymał Nagrodę Dziennikarską „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Prowadzi też dni skupienia, np. dla spragnionych ciszy.
Czy patrząc ze swoich perspektyw, dostrzegają Państwo współcześnie w Polsce fenomen wzrostu zainteresowań duchowych? Czy można mówić o rosnącej tęsknocie za ciszą, skoro nawet biznesmeni szukają odosobnienia? Co prawda w księgarniach religijnych wciąż chyba książki o szatanie i egzorcystach sprzedają się najlepiej, ale chętnych do czytania na tematy duchowe też nie brakuje.
Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń
Pakiet Druk+Cyfra
-
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
z bezpłatną dostawą w Polsce - 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)
- 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.
Pakiet cyfrowy
- Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
- Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
w trakcie trwania prenumeraty)
Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.
Monika Myszka-Wieczerzak – z wykształcenia doktor literaturoznawstwa, z pasji – animatorka rozwoju osobistego. Związana z Pogłębiarką, gdzie koordynuje prace Zespołu Modlitwy Głębi i angażuje się we współpracę z Ruchem Odnowy Kontemplacyjnej. Nauczycielka praktyki modlitwy głębi według wieloletniej tradycji Contemplative Outreach. Autorka refleksyjnego tomiku miniatur literackich Trzykropki. Mieszka z mężem i trójką dzieci w Zawoi pod Babią Górą, gdzie prowadzi agroturystykę Dom Dobre Miejsce (www.domdobremiejsce.pl).
Piotr Jan Panasiuk – certyfikowany nauczyciel uważności MBLC (Mindfulness-Based Living Course) i współczucia CBLC (Compassion Based Living Course) oraz nauczyciel prowadzący w Mindfulness Association Polska. Ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Praktyk medytacji chrześcijańskiej i absolwent podyplomowych studiów z duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym Bobolanum. Praktyk i trener Porozumienia Bez Przemocy NVC. Trener w organizacjach biznesowych i pozarządowych. Więcej – zob. www.prostadroga.pl.
Marek Kita – ur. 1965, dr hab. teologii, dr filozofii. Adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładowca w seminarium duchownym salezjanów w Krakowie oraz łódzkim seminarium archidiecezjalnym. Autor książki Zostać w Kościele / Zostać Kościołem oraz licznych publikacji naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych. Stały współpracownik „Więzi”. Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka w roku 2024. Zaangażowany we Wspólnotę Chemin Neuf – katolicką wspólnotę o powołaniu ekumenicznym. Mieszka w Łodzi.
Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” zima 2024 jako część bloku tematycznego „Kontemplacja – zejść na poziom ciszy”.
Pozostałe teksty bloku:
Justyna Nowicka, „Palcem po kontemplacyjnej mapie Polski”
Piotr Sikora, „Kontemplacyjna odnowa Kościoła”
Mateusz Filipowski OCD w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim, „Rozpoznać Boga w sobie i rozpoznać siebie w Bogu”