Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Podsekretarz Synodu Biskupów: O diakonacie kobiet powinny decydować Kościoły lokalne

Nathalie Becquart, 2015. Fot. Peter Potrowl / Wikimedia Commons

Synod mógłby podkreślić różnorodność Kościoła poprzez jego dalszą decentralizację – mówi s. Nathalie Becquart.

Francuska zakonnica siostra Nathalie Becquart uważa, że możliwe jest, aby o diakonacie kobiet decydowały poszczególne Kościoły lokalne. Przyznała to w rozmowie z wydawanym w Würzburgu niemieckim tygodnikiem katolickim „Die Tagespost”. Zakonnica jest członkiem kierownictwa Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów w Rzymie, pełniąc funkcję podsekretarza.

Wesprzyj Więź.pl

S. Becquart zwróciła uwagę, że Sobór Watykański II (1962-1965) przywrócił diakonat stały dla mężczyzn. Jednak konferencjom biskupów i diecezjom pozostawiono swobodę decydowania, czy chcą go wprowadzić. „De facto ma to miejsce głównie w Europie i Ameryce Północnej, ale wcale nie w Afryce, Azji i Oceanii”, gdyż te Kościoły lokalne opracowały inne modele, które uwzględniają ich lokalne potrzeby – zwróciła uwagę Francuzka.

Jak zauważyła, papież Franciszek jest otwarty na kwestię diakonatu dla kobiet, ale nie na kwestię kapłaństwa kobiet. W sprawie diakonatu kobiet nie ma jednak konsensusu na poziomie globalnym, nawet wśród kobiet i biskupów. Becquart jest zdania, że papież nie może lub nie chce obecnie podjąć decyzji w tej sprawie ze względu na jedność Kościoła.

S. Becquart podkreśliła, że z perspektywy globalnej istnieją już różne formy posługi. „Synod mógłby jeszcze bardziej podkreślić tę różnorodność poprzez dalszą decentralizację”. Jej zdaniem największym wyzwaniem w kwestii kobiet jest dostęp do stanowisk kierowniczych w Kościele.

Urodzona w 1969 r. Nathalie Becquart należy do bezhabitowego zgromadzenia sióstr ksawerianek założonego w 1963 r. W 2021 r. została mianowana przez papieża Franciszka jedną z dwojga podsekretarzy Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów w Rzymie. Jest pierwszą w historii kobietą, która może uczestniczyć w głosowaniach podczas obrad Synodu Biskupów. 

W tym samym roku została uznana przez magazyn biznesowy „Forbes” za jedną z najważniejszych kobiet na świecie po 50. roku życia.

Wesprzyj Więź

Obecnie istniejący już w starożytności diakonat kobiet wznowił patriarchat Aleksandrii. 2 maja w stolicy Zimbabwe, Harare, odbyły się święcenia diakonisy Angelic Molen. Ceremonii przewodniczył metropolita Serafin (Kykotis).

Przeczytaj też: Diakonisa, diakonka, kobieta diakon? Burzliwe dzieje diakonatu kobiet

KAI, DJ

Podziel się

4
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.