Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek apeluje o wymianę jeńców między Rosją a Ukrainą. Dziękuje mu abp Szewczuk

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk podczas konferencji prasowej w Warszawie 7 lipca 2023 r. W tle przewodniczący polskiego episkopatu abp Stanisław Gądecki. Fot. EpiskopatNews

Stolica Apostolska szanuje suwerenność, niezależność i nienaruszalność granic Ukrainy – mówi zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi za jego wezwanie do wymiany jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą „wszyscy za wszystkich”, a także kierownictwu struktur dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wyraził to w przesłaniu wideo w 111. tygodniu pełnoskalowej rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Wesprzyj Więź.pl

31 marca w orędziu wielkanocnym „Urbi et Orbi” papież Franciszek, odnosząc się do wojny w Izraelu, Strefie Gazy i na Ukrainie, wskazał na potrzebę poszanowania zasad prawa międzynarodowego i wezwał do „całkowitej wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą: wszyscy za wszystkich”.

„Słowa wielkanocnego orędzia Ojca Świętego Franciszka znalazły szczególny oddźwięk w ukraińskim sercu. […] Wyrażam szczególną wdzięczność papieżowi w imieniu rodzin naszych jeńców wojennych za wezwanie do wielkanocnej wymiany «wszyscy za wszystkich». Mamy nadzieję, że władze usłyszą Twoje słowa, a ukraińskie i rosyjskie rodziny będą czekać na powrót do domu swoich najbliższych” – powiedział w poniedziałek abp Szewczuk.

Ponadto w swoim przemówieniu hierarcha podziękował kierownictwu służb dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, w szczególności sekretarzowi stanu kard. Pietro Parolinowi i arcybiskupowi Paulowi Richardowi Gallagherowi, sekretarzowi ds. stosunków z państwami, za ponowne poparcie suwerenności i niepodległości Ukrainy.

„Dziękujemy watykańskiemu sekretarzowi stanu za jego oświadczenie, że agresor Rosja musi jako pierwsza przestać atakować, napadać, zabijać Ukraińców, aby można było rozpocząć negocjacje w sprawie pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania tej wojny” – zaznaczył abp Szewczuk i dodał: „Kiedy Rosja przestanie nas atakować, nie będzie wojny, a kiedy Ukraina przestanie się bronić, nie będzie ukraińskiego narodu i jego państwa”.

Wesprzyj Więź

Zwierzchnik UKGK podziękował też arcybiskupowi Gallagherowi za jego niedawne słowa w wywiadzie dla „America Magazine”, że granice państw nie mogą być zmieniane siłą, a granice Ukrainy są integralną częścią podstaw prawa międzynarodowego. „Stolica Apostolska szanuje suwerenność, niezależność i nienaruszalność granic Ukrainy. Dla Ukraińców te słowa wypowiedziane do serca społeczności międzynarodowej są niezwykle ważne” – stwierdził abp Szewczuk.

Przeczytaj też: Optymizm pomaga w życiu. A jeśli w trakcie wojny przeszkadza?

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.