Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bogumiła Berdychowska: Obie strony – polska i ukraińska – popełniły błędy

Bogumiła Berdychowska i Karol Grabias. Fot. Więź

Albo sięgniemy do racjonalnych rozwiązań, zrobimy krok w tył i zaczniemy rozmawiać, albo podamy na tacy kolejny argument rosyjskiej propagandzie – mówi Bogumiła Berdychowska w najnowszym odcinku podcastu „Zwięźle”.

Słuchaj też na Soundcloud, Youtube i w popularnych aplikacjach podcastowych

Żyjemy w czasach największej próby, z jaką Polska i Europa mierzyła się od dekad. Dziś, dwa lata po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, po rzezi Buczy, Irpienia i Mariupola, znajdujemy się w punkcie krytycznym: Zachód wydaje się słabszy niż wcześniej, a my sami zagubieni w plątaninie sprzecznych interesów i skłóceni z naszymi sąsiadami – pisze Karol Grabias w tekście „Ukraina, Polska i Zachód. Czas wielkiej próby”.

Wraz z protestami rolników, którzy sprzeciwiają się zielonemu ładowi i obecności ukraińskich zbóż na europejskich rynkach – co ma realny wpływ na rentowność ich przedsiębiorstw – na niespotykaną wcześniej skalę aktywowały się środowiska i działacze zorientowani skrajnie antyukrainsko i antyeuropejsko. Trudno znaleźć dziś w internecie choćby jeden materiał poświęcony tej tematyce, który w sekcji komentarzy nie byłby podlany nienawistnymi komentarzami. Czy Polacy rzeczywiście zaczynają odwracać się od Ukrainy w dzień próby?

W najnowszym podcaście „Zwięźle” Karol Grabias rozmawia z Bogumiłą Berdychowską – publicystką, specjalistką w zakresie relacji polsko-ukraińskich i współczesnej historii Ukrainy – o tym, w jakim miejscu znajduje się Ukraina, Polska i Zachód dwa lata po wybuchu największej wojny w Europie od 1945 roku.

– Od początku pełnoskalowej wojny Rosjanie dwoili się i troili w jednym celu: żeby doprowadzić do konfliktu polsko-ukraińskiego. Teraz, gdy pojawiają się rzeczywiste trudności, jak choćby rentowność europejskiego rolnictwa – a przecież zdarzały się problemy wyssane z palca rosyjskiej propagandy – kremlowska narracja dostaje prezent podany na tacy – mówi publicystka.

– Po kłamliwym wywiadzie, jaki Władimir Putin udzielił Tuckerowi Carlsonowi – w którym słowo „Polska” padło kilkadziesiąt razy – widzimy jaką rolę odgrywa dziś propaganda i dezinformacja. Trzeba budować, co jest z każdym miesiącem coraz trudniejsze, odporność informacyjną polskiego społeczeństwa. Powinien to być systematyczny wysiłek naszego państwa, którego teraz niestety brakuje. Za chwilę ten problem dorośnie do takich rozmiarów, że trudno będzie nad nim zapanować – tłumaczy Bogumiła Berdychowska.

Z najnowszego podcastu „Zwięźle” dowiecie się również, gdzie leży klucz do rozwiązania kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej, czy Zachód jest dziś słabszy niż dwa lata temu i gdzie szukać nadziei w doniesieniach o wojnie ukraińsko-rosyjskiej.

Wesprzyj Więź

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Karol Grabias, Ukraina, Polska i Zachód. Czas wielkiej próby

KG

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.