Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Cichanouska: Przyszłość Białorusi jest w Europie

Swiatłana Cichanouska podczas spotkania przedstawicieli społeczeństwa białoruskiego z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, Warszawa, 11 grudnia 2021 r. Fot. Marek Borawski / KPRP

Dlatego będziemy dążyć do uzyskania oficjalnego statusu kandydata do Unii Europejskiej – mówi „Kulturze Liberalnej” Swiatłana Cichanouska.

O sytuacji politycznej na Białorusi Jakub Bodziony rozmawia na łamach „Kultury Liberalnej” ze Swiatłaną Cichanouską, byłą kandydatką na urząd prezydenta, emigrantką, liderka białoruskiej opozycji demokratycznej.

Wesprzyj Więź.pl

Na pytanie o to, czy przyszłość Białorusi zależy od przyszłości Rosji, Cichanouska odpowiada: „Powiedziałabym raczej, że przyszłość Białorusi zależy od losu Ukrainy. Z Rosją dzieli nas zbyt wiele kwestii. Rosjanie popierają swojego prezydenta oraz imperialne ambicje swojego kraju. W Białorusi większość obywateli chce zmiany – nie popiera reżimu Aleksandra Łukaszenki ani rozpętanej przez Putina wojny”. 

Zdaniem polityczki „los Łukaszenki z pewnością jest związany przyszłością Rosji. Ponieważ Łukaszenka nie ma poparcia społecznego, stał się w pełni zależnym sojusznikiem Władimira Putina, co skutkuje coraz większym podporządkowaniem naszego kraju Rosji. Jeśli tylko pojawi się jakaś iskra sprzeciwu czy możliwości, to ludzie znowu wyjdą na ulice”.

„Większość z nas nie wyobraża sobie relacji z obecną Rosją, która wywołała brutalną wojnę z jednym z naszych sąsiadów. Dlatego otwarcie mówię: Białoruś jest częścią europejskiej rodziny i nasza przyszłość jest w Europie. Dlatego będziemy dążyć do uzyskania oficjalnego statusu kandydata do Unii Europejskiej” – podkreśla liderka białoruskiej opozycji demokratycznej. 

Wesprzyj Więź

Co obecnie dzieje się z jej mężem, politykiem więzionym przez reżim? „Od ponad pół roku nie mam z nim żadnego kontaktu. Reżim nie dopuszcza do męża nawet prawnika, nie dostarcza do niego moich listów, a nasze dzieci nie mają żadnej wiadomości od ojca. Nie wiemy, co się z nim dzieje, nie wiemy, w jakich warunkach go przetrzymują, nie mamy nawet pewności, czy żyje. Ta niepewność jest najgorsza, dla nas i dla niego. Nie chodzi tylko o mojego męża, ale o wielu innych więźniów politycznych, którzy są w tej samej sytuacji” – czytamy.

Przeczytaj też: Krótka historia białoruskiej niepodległości z Rosją w tle

DJ

Podziel się

1
Wiadomość

Cichanouska wyraża przekonanie, że przyszłość Białorusi zależy od losów Ukrainy, a relacje z Rosją są wyzwaniem. Zdecydowanie podkreśla aspiracje Białorusi do przyłączenia się do europejskiej rodziny, dążąc do oficjalnego statusu kandydata do Unii Europejskiej.
Mogę również polecić stronę: https://zscewice.pl/