Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Polscy prawosławni nie zrywają współpracy z Kościołem rzymskokatolickim

Abp Abel, ordynariusz prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, 2017. Fot. EpiskopatNews

Decyzja o zawieszeniu udziału strony prawosławnej w pracach Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego ma „charakter czasowy”, zaś współpraca między Kościołami „nie zostaje w żaden sposób przerwana lub ograniczona”.

25 października 2023 r. Kancelaria Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) wydała komunikat, w którym czytaliśmy, że Sobór „z dużym niezrozumieniem przyjął informację o delegalizacji Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej przez władze państwowe”, zaś „w związku z brakiem zadowalających efektów prac Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko-Prawosławnego postanowiono zawiesić jego prace”.

Teraz ukazał się komunikat współprzewodniczących Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego. Tekst jest odpowiedzią na „funkcjonującą w przestrzeni medialnej błędną i zbyt daleko idącą recepcję i interpretację” komunikatu Kancelarii Soboru.

Wesprzyj Więź.pl

Z nowego dokumentu wynika, że 3 listopada odbyło się spotkanie prawosławnego arcybiskupa Lublina Abla (współprzewodniczącym ze strony prawosławnej) z biskupem Adamem Babem (współprzewodniczącym katolickim) i arcybiskupem Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim. W jego trakcie arcybiskup Abel „wyjaśnił powody zawieszenia udziału strony prawosławnej w pracach Zespołu”, „podkreślił, iż decyzja ta ma charakter czasowy oraz oznajmił, iż nie oznacza ona zerwania przez PAKP ekumenicznego dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim”.

Zaznaczył również, że „rozwijająca się na wielu płaszczyznach współpraca zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i poszczególnych parafii nie zostaje w żaden sposób przerwana lub ograniczona”. „Biskup Adam Bab stwierdził, że strona rzymskokatolicka przyjmuje te deklaracje z radością i nadzieją na dalszą współpracę” – czytamy w komunikacie.

Wesprzyj Więź

Hierarchowie omówili ponadto „najbardziej wrażliwe kwestie wewnątrzkościelne obu Kościołów, związane z ich eklezjologią i działalnością duszpasterską. Współprzewodniczący kolejny raz zgodnie podkreślili konieczność wspólnej działalności charytatywnej i modlitewnej na rzecz pokoju w Ukrainie”.

Przeczytaj też: Prawosławni teolodzy: Odrzucamy herezję „rosyjskiego świata” i haniebne działania rosyjskich władz

episkopat.pl, DJ

Podziel się

Wiadomość