Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Polscy prawosławni zerwali współpracę z Kościołem rzymskokatolickim

Metropolita Sawa podczas inauguracji ekumenicznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie, 26 listopada 2019 r. Fot. EpiskopatNews

Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zawiesił swój udział w pracach Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko-Prawosławnego.

Jesienna sesja Soboru pod przewodnictwem prawosławnego metropolity Sawy odbyła się 24 października 2023 r. W komunikacie opublikowanym przez kanclerza Soboru, ks. Jerzego Doroszkiewicza, napisano: „Oceniono aktualny stan życia cerkiewnego lokalnych Kościołów prawosławnych, stwierdzając potrzebę jedności Cerkwi, która naruszona została niekanoniczną sytuacją cerkiewną w Ukrainie”.

– Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z dużym niezrozumieniem przyjął informację o delegalizacji Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej przez władze państwowe. Sobór Biskupów zwraca szczególną uwagę na fakt, iż Cerkiew Chrystusowa posiada wymiar ontologiczny i nie podlega ludzkim regulacjom prawnym.

Wesprzyj Więź.pl

Kieruje Nią sam Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel. Sobór Biskupów, zgodnie z wezwaniem ap. Pawła „ze wszystkimi pokój miejcie” (Rz.12,18), wzywa do usilnej modlitwy w intencji pokoju w Ukrainie i Ziemi Świętej, gdzie rozpoczęto walki, w których giną niewinni ludzie. Problemy przedstawione w sprawozdaniach zostały wszechstronnie omówione i podjęto stosowne decyzje dla dobra Cerkwi – czytamy w komunikacie.

Poinformowano także, odnosząc się do prac Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko-Prawosławnego, że „w związku z brakiem zadowalających efektów prac zespołu postanowiono zawiesić jego prace”.

Kuria metropolity Sawy odmówiła KAI komentarza.

Bp Adam Bab, współprzewodniczący Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko-Prawosławnego ze strony rzymskokatolickiej, w rozmowie z KAI powiedział, że o stanowisku Kościoła Prawosławnego dowiedział się z opublikowanego na cerkiewnej stronie komunikatu.

– Podczas naszych wewnętrznych spotkań nie mieliśmy żadnego sygnału, że coś dzieje się w sposób niezadowalający. Oczywiście chętnie tę sprawę wyjaśnię z drugim współprzewodniczącym, abp. Ablem, ale to już osobiście, zwłaszcza że mieszkamy w tym samym mieście – dodał.

Zapytany o to, czym do tej pory zajmował się Zespół, podkreślił, że tematy zdeterminowała sytuacja wywołana przez wojnę w Ukrainie oraz uchodźców wojennych, którzy dotarli do Polski.

– Rozmawialiśmy na temat pomocy duszpasterskiej uchodźcom wojennym z Ukrainy. My życzliwie traktowaliśmy osoby prawosławne, nie pytając nawet, do której cerkwi należą – czy do autokefalicznej czy związanej z patriarchatem moskiewskim. Strona prawosławna jednak to rozróżniała i sugerowała, żebyśmy uwzględniali ich kanoniczną ocenę sytuacji.

Ich zdaniem bowiem Cerkiew autokefaliczna tak naprawdę nie jest kanonicznym Kościołem, mają zastrzeżenia co do samej procedury ogłoszenia autokefalii, nawet ważności święceń. Od strony kanonicznej to nie jest nasza sprawa, my kierowaliśmy się po prostu koniecznością pomocy osobom w potrzebie, nie analizując ich przynależności cerkiewnej. Kierowaliśmy się tu po prostu miłością bliźniego, a nie kanonami – wyjaśnia bp Bab.

Wesprzyj Więź

Inne tematy, jakimi zajmował się Zespół, to np. kwestia małżeństw mieszanych. Wypracowano wspólny dokument, jednak proces „utknął na etapie recognitio w obu Kościołach”. Dyskutowano również o doświadczeniu synodalności w Kościele prawosławnym, ze względu na trwający w Kościele katolickim Synod o synodalności.

Przeczytaj również: Prawosławni teolodzy: Odrzucamy herezję „rosyjskiego świata” i haniebne działania rosyjskich władz

KAI, KG

Podziel się

Wiadomość

Cóż, Metropolita Sawa już półtora roku jest obrażony na luteran ( tylko polskich) – za ordynację kobiet . Oświadczył w maju 2022 r., że oficjalnie przedstawiciele PAKP nie będą się modlić wspólnie z innymi chrześcijanami, jeśli w gronie modlących się będzie obecna kobieta- ksiądz, i jest konsekwentny ( vide: “spóźnianie “się prawosławnych księży na nabożeństwo ekumeniczne, żeby upewnić się, że przed ołtarzem nie ma żadnej pani ksiądz z KEA).
Przy okazji: Kościoła Rzymskokatolickiego nie ma w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Kiedy to się zmieni ? Pewnie jak jeszcze ze dwa razy GUS przeprowadzi spis narodowy i ubędzie kolejne 6 mln kilkaset tyś…

Po mojemu to wygląda na zabawę chłopców, każdy we własnej piaskownicy. Kto dosypuje im piasku ten jest fajny. Zabawki mają w zasadzie wszyscy jednakowe, nie ma wiec sensu się wymieniać. Mogliby tak dla draki coś wspólnie przedsięwziąć, ale jeden od drugiego dostojniejszy, zacniejszy, lepszejszy i ma większe rozeznanie w boskich sprawach. O jakichkolwiek kompromisach mowy więc być nie może. Ta cała mozolna praca w kierunku jedności, dialogu chrześcijan, to zwykły pic na wodę fotomontaż.

A wy słuchał Pan któregoś z kazań biskupa Samca, obecnego na zdjęciu ? U nas na każdym nabożeństwie ksiądz sprzed ołtarza przypomina, że modlimy się i wyznajemy wiarę w jedności z całym Kościołem ( tj. wszystkimi chrześcijanami) , i zamawiając wyznanie wiary na ogół nicejsko- konstantynopolitańskie mamy świadomość, że tymi słowami , prawie bez zmian, od wielu wieków modlą się prawie wszyscy chrześcijanie .