Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Pytania, które rodzą bezradność. Wojna Izraela i Hamasu

Bartosz Bartosik, maj 2023. Fot. Katarzyna Bartosik/Uważność i fotografia

Nie da się na wszystkie pytania mieć szybkich odpowiedzi. I my ich w „Więzi” czasem nie mamy.

Publikujemy tekst edytorialu do newslettera „Więzi” z dnia 13 października 2023 r.

Przyznam się dziś Wam, drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy, do bezradności. Gdy w sobotę rano terroryści z Hamasu zaatakowali pogranicze Strefy Gazy z Izraelem i w bestialski sposób zamordowali setki cywilów, byłem przerażony. Zwłaszcza że niedługo później pojawiła się (wśród wielu innych podobnych) informacja o porwaniu m.in. Alexa Dancyga, popularyzatora historii i dialogu polsko-żydowskiego, kibucnika, którego poznałem i – chyba z wzajemnością – polubiłem podczas dziennikarskich wizyt w Izraelu.

Wesprzyj Więź.pl

Jak na szybko reagować na takie doniesienia? Co środowisko „Więzi” ma do powiedzenia w tym temacie unikalnego? Redaktor naczelny naszego kwartalnika, Zbigniew Nosowski, zaproponował tego dnia, byśmy wstawili w mediach społecznościowych fragment Psalmu 122: „Proście o pokój dla Jeruzalem…”.

Czy możemy powiedzieć coś poza słowami modlitwy? Coś, co także naszym niereligijnym czytelnikom pomoże lepiej zrozumieć dramat sytuacji w Izraelu i Palestynie? Jasne, musimy potępić terroryzm. Hamas swoimi działaniami w żaden sposób nie przybliżył niepodległości Palestyny i zakończenia okupacji na Zachodnim Brzegu. Dołożył tylko jeszcze więcej cierpienia do ciągnącego się już trzy czwarte wieku konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Jednocześnie: czy naprawdę można powiedzieć w takiej sytuacji: bezwarunkowo popieram działania rządu Izraela – z całą jego polityką apartheidu, okupacji i pozbawiania Palestyńczyków ziemi, domów i praw?

Nie da się na wszystkie pytania mieć szybkich odpowiedzi. I my ich w „Więzi” czasem nie mamy, dlatego rozkładam ręce przed Wami i mówię: nie wiem, co możemy Wam dziś więcej powiedzieć.

A zarazem – choć zdecydowanie z bezradności nie chcę czynić cnoty – takie wyznanie wydaje mi się uczciwsze ze strony malutkiej, kilkuosobowej redakcji, która stara się śledzić sprawy polityczno-społeczne, religijne i kulturalne, niż relacjonowanie sytuacji w Izraelu przez wielkie polskie media za pomocą opowiastek raperki celebrytki, która akurat znalazła się w tym kraju.

Tymczasem możecie się na naszych łamach spodziewać w najbliższych dniach wywiadu ze świeżo mianowanym kardynałem, patriarchą Jerozolimy Pierbattistą Pizzaballą.

Wesprzyj Więź

A jeśli chodzi o inne sprawy, które też są wielką niewiadomą, to przygotowaliśmy dla Was w podcaście „Zwięźle” pogłębioną rozmowę z prof. Sławomirem Sowińskim. To taka pigułka wiedzy – i niepewności! – na finiszu tej niezwykle brutalnej kampanii.

I pięknie dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas finansowo na Patronite, bezpośrednimi darowiznami na nasze konto, a także kupując nasz kwartalnik i książki. To dzięki Wam możemy publikować różnorodne treści w naszym portalu. A czasem razem z Wami rozłożyć ręce w bezradności i/lub złożyć je w geście modlitwy.

Przeczytaj też: Odwet Izraela za atak Hamasu. W Strefie Gazy powstanie „nowa rzeczywistość”?

Podziel się

Wiadomość