Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Marcin Zbyszyński: Technologia nie nauczy nas kochać

Marcin Zbyszyński

Przeraża mnie to, jak łatwo odpowiadamy sobie na nasze pytania. Gdy odczuwamy niepokój, odruchowo pytamy wyszukiwarkę internetową o rozwiązanie, jakbyśmy szukali przepisu na zupę – mówi Marcin Zbyszyński w podcaście „Pomiędzy”.

Słuchaj też na SoundcloudYouTube i w popularnych aplikacjach podcastowych

Bohaterowie spektaklu „Po(*)łączność” żyją w dystopijnej przyszłości, w której wszystkie kontakty międzyludzkie, w tym dobieranie partnerów i przebieg konfliktów, odbywa się za pośrednictwem cyfrowych technologii – to im przypisana jest odpowiedzialność za optymalizowanie chaotycznej sfery uczuć i relacji.

Akcja sztuki rozpoczyna się w roku 2225 i krok po kroku cofa nas bliżej teraźniejszości, pokazując, w jaki sposób znana nam rola algorytmów i wszechwładza social mediów stopniowo ewoluuje w post-ludzką dystopię, tytułową „Po(*)łączność”, w której wiara w technologię zastępuje ludzką autonomię. Czy taki los faktycznie czeka nawet nasze najgłębsze doświadczenia duchowe?

Wesprzyj Więź.pl

W podcaście „Pomiędzy” na pytania Sebastiana Dudy o to, jak nowe technologie i kryzys tradycyjnych społecznych instytucji wpłynie na nasze życie duchowe, odpowiada Marcin Zbyszyński, reżyser, scenarzysta teatralny i filmowy, założyciel niezależnego warszawskiego teatru Potem-o-tem, autor sztuki „Po(*)łączność”.

– Czasami myślimy, że udało się nam „policzyć miłość”, a aplikacje randkowe będą w stanie doskonale połączyć ludzi na podstawie ich danych. Ja jednak prowokacyjnie uważam, że technologia na wielu poziomach nie jest – i mam nadzieję, nigdy nie będzie – mądrzejsza od ludzi. Jeśli my sami nie będziemy się rozwijać, to technologia pewnych rzeczy za nas nie załatwi – mówi Zbyszyński.

– Gdy odrzucamy filozoficzny i duchowy ogląd nas samych i rzeczywistości, musimy wówczas jakoś zrekompensować sobie ten brak. W świecie, w którym wszystko pędzi i ludzie mają zaplanowane swoje życie od szóstego roku życia, szybkie odpowiedzi wygenerowane przez przeglądarki mogą wydawać się skuteczne i zastępować nam autentyczną refleksję – tłumaczy reżyser.

Z najnowszego podcastu „Zwięźle” dowiecie się również, w jaki sposób teatr może nas uchronić przed plemiennymi wojnami, oraz dlaczego egzystencjalna głębia jest czymś przerażającym w epoce upadku tradycyjnych form religii.

Wesprzyj Więź

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Po co nam AI? Bilans zysków i strat

KG

Podziel się

Wiadomość