Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Szkody wyrządzone spuściźnie kulturalnej Ukrainy wynoszą dwa i pół miliarda dolarów

Zbombardowany ołtarz Soboru Przemienienia Pańskiego w Odessie, 23 lipca 2023 r. Zdj. Konstantyn i Włada Liberow / https://www.instagram.com/libkos/

Od 24 lutego 2022 roku do 26 lipca br. rosyjscy najeźdźcy zniszczyli w tym kraju 274 obiekty o charakterze duchowym i kulturalnym.

Łączne szkody wyrządzone dziedzictwu kulturalnemu Ukrainy w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję wynoszą co najmniej dwa i pół miliarda dolarów, ale w ciągu następnej dekady liczba ta może wzrosnąć do siedmiu miliardów. Mówiła o tym 10 sierpnia na briefingu w Kijowie szefowa Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Ukrainie Chiara Dezzi Bardeschi.

Wesprzyj Więź.pl

Przedstawiła ona te dane, podsumowując swój pobyt w Odessie po ostrzeliwaniu miasta przez wojska rosyjskie w dniach 20-23 lipca. Według prelegentki w Odessie przeprowadzono kompleksową techniczną ocenę szkód wyrządzonych obiektom kulturalnym i religijnym. Objęła ona inwentaryzację i dokumentację poszczególnych budynków, wycenę ich wartości strukturalnej oraz wizualny przegląd ich trwałości. Wszystko to w celu ustalenia stopnia uszkodzeń.

Przewodnicząca Biura UNESCO oświadczyła, że organizacja ta zmobilizowała światową opinię publiczną do sfinansowania pierwszych prac odnowicielskich w Odessie za pośrednictwem funduszu ds. sytuacji nadzwyczajnych. Poza tym dokument UNESCO nt. strat wyrządzonych temu miastu może być wykorzystany w sądach międzynarodowych. – Zdarzało się to już w przeszłości, np. w przypadku szkód dla dziedzictwa kulturalnego w Timbuktu w Mali w 2013 roku. Dokumentację UNESCO wykorzystał Międzynarodowy Trybunał Karny w swoim śledztwie – przypomniała Bardeschi.

Wesprzyj Więź

Na początku sierpnia organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 do 26 lipca br. najeźdźcy zniszczyli w tym kraju 274 obiekty o charakterze duchowym i kulturalnym. Prawie połowę tej liczby – 117 – stanowiły budynki religijne, ponadto na liście zniszczeń znalazło się 27 muzeów, 98 gmachów o wartości historycznej i/lub kulturalnej, 19 pomników, 12 bibliotek i jedno archiwum.

Przeczytaj też: Rosja zbombardowała światowe dziedzictwo UNESCO w centrum Odessy

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość