Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Rosja zbombardowała światowe dziedzictwo UNESCO w centrum Odessy

Zbombardowany Sobor Przemienienia Pańskiego w Odessie, 23 lipca 2023 r. Zdj. Konstantyn i Włada Liberow / https://www.instagram.com/libkos/

W wyniku rosyjskiego bombardowania uszkodzonych zostało ponad 25 zabytków architektury w Odessie, w tym ołtarz Soboru Przemienienia Pańskiego. Celem ataku było historyczne centrum miasta, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W nocy 23 lipca rosyjskie wojsko ostrzelało dronami i precyzyjnymi pociskami manewrującymi centrum Odessy. Pociski trafiły m.in. w Sobór Przemienienia Pańskiego, Odeski Dom Naukowców, pięć przedszkoli, cztery szkoły i wiele budynków mieszkalnych – wszystkie te budowle znajdują się pod ochroną UNESCO. Według ukraińskich mediów był to największy atak na centrum Odessy od początku wojny.

Jak informuje Oleg Kiper, kierownik Regionalnej Administracji Wojskowej w Odessie: – Jedna osoba zginęła. 21 osób zostało rannych, w tym czworo dzieci. Takie są skutki dzisiejszego ostrzału terrorystycznego w Odessie, którego celem były budynki mieszkalne. Co najmniej 44 budynki zostały uszkodzone, z czego 25 to zabytki architektury.

Wesprzyj Więź.pl

To kolejna akt zbrodni na ukraińskiej ludności cywilnej, kolejna próba wymazania naszej historii i dziedzictwa o światowym znaczeniu. Okupanci, zasłaniając się «prawosławiem», zniszczyli słynny na całym świecie Sobór Przemienienia Pańskiego. Tak jak sowieci w przeszłości, Federacja Rosyjska po raz kolejny niszczy to miejsce kultu – dodaje polityk. 

Historyczne centrum miasta portowego Odessa zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO w styczniu 2023 r. W swoim oświadczeniu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay mówiła:

Wesprzyj Więź

– Odessa, wolne miasto, miasto świata, legendarny port, który odcisnął swoje piętno na kinie, literaturze i sztuce, znajduje się pod wzmocnioną ochroną społeczności międzynarodowej. (…) Podczas gdy wojna trwa, ten wpis ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić, że to miasto, które zawsze przezwyciężało globalne wstrząsy, zostało zachowane przed dalszym zniszczeniem.

Przeczytaj też: Poezja jest wolontariuszką w Charkowie. Rozmowa o Wiktorii Amelinie

UKRINFORM, TELEGRAM, KG

Podziel się

1
1
Wiadomość