Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek do młodych: Idźcie przez życie wolni od lęku

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży 4 sierpnia 2023 r. Fot. JMJ Lisboa 2023

Zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga – mówił papież do młodych na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

Zakończyła się Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Lizbonie, wieńcząca 37. Światowe Dni Młodzieży.

Wesprzyj Więź.pl

W homilii papież zastanawiał się, co młodzi zabierają ze sobą do domu po spotkaniu w stolicy Portugalii. Zaznaczył, że Kościół i świat oczekują od nich, aby byli „młodymi jaśniejącymi, którzy wszędzie niosą światło Ewangelii i zapalają promienie nadziei w mrokach naszych czasów”.

Dzieje się tak – tłumaczył Franciszek – kiedy przyjmujemy Jezusa i uczymy się miłować jak On. – Wy, młodzi, możecie tak kochać i przełamywać pewne mury, pewne uprzedzenia, wnosząc w świat światło miłości, która zbawia. Obyście zawsze jaśnieli tą miłością, jaśnieli Jezusem, światłością świata – mówił.

Papież zachęcił też młodych do słuchania Jezusa, rozmowy z Nim, czytania Jego Słowa i wprowadzania je w czyn. – Wsłuchiwanie się w Pana, pozostawanie otwartymi na Jego niespodzianki, czyni z nas ludzi, którzy są również zdolni do słuchania siebie nawzajem, do słuchania rzeczywistości, która nas otacza, innych kultur, cierpiącego głosu ubogich i najsłabszych, krzyku zranionej i wykorzystywanej Ziemi – zauważył.

Jego zdaniem jeśli pielęgnujemy światło Jezusa i Jego słowa, możemy iść przez życie każdego dnia z sercem wolnym od lęku. Franciszek przypomniał w tym kontekście słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”, zachęcając uczestników ŚDM, by nie obawiali się zawierzenia swego życia Chrystusowi.

– Patrzy teraz na was sam Jezus, Ten, który was zna i odczytuje wasze wnętrze: patrzy w wasze serca, uśmiecha się do was i powtarza wam, że miłuje was zawsze i bezgranicznie. Zawsze i bezgranicznie. Idźcie więc i zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga. Idźcie i bądźcie świadkami radości wiary, nadziei, która rozgrzewa wasze serca, miłości, którą wnosicie we wszystko. Jaśniejcie światłem Chrystusa. Słuchajcie Go, abyście i wy stali się światłością świata. I nie lękajcie się, bo Pan was miłuje i idzie obok was. Z Nim życie zawsze się odradza – powiedział papież Franciszek na zakończenie homilii.

Wesprzyj Więź

Podczas modlitwy Anioł Pański zapowiedział on, że następne tego typu spotkanie odbędzie się w 2025 r. w Rzymie (będzie to Jubileusz Młodzieży), zaś kolejne Światowe Dni Młodzieży – dwa lata później w stolicy Korei Południowej, Seulu.

Przeczytaj też: Franciszek: miłość jest darem dla wszystkich

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość