Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Konsekwencje wojny – jaka będzie Europa? Jaka będzie Polska?

Laureaci Nagrody im. Bp. Tadeusza Pieronka IN VERITATE dr Hanna Machińska i metropolita Epifaniusz podczas Konferencji „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej” w 2022 r.

W dniach 29-30 września 2023 r. odbędzie się w Krakowie XXIII Międzynarodowa Konferencja „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej. W jej trakcie nagrodę im. bp. Tadeusza Pieronka otrzymają przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i ks. Adam Boniecki.

Głównym tematem tegorocznej konferencji są konsekwencje wojny w Ukrainie dla Polski i Europy. Grono zaproszonych ekspertów, akademików, polityków i przedstawicieli Kościołów spróbuje odpowiedzieć na pytania o konsekwencje wojny – jak zmieniają one funkcjonowanie Unii Europejskiej, jak kształtują postawy pojedynczych ludzi i całych wspólnot, i jak wpływają na język komunikacji w przestrzeni publicznej.

Stałym punktem programu konferencji jest Gala Nagrody IN VERITATE, przyznawanej przez Fundację im. biskupa Tadeusza Pieronka, głównego organizatora konferencji. W bieżącym roku „za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich” uhonorowani zostali: Roberta Metsola – przewodnicząca Parlamentu Europejskiego i ks. Adam Boniecki MIC – redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”. Laudację na cześć laureatki wygłosi Andrzej Halicki, współprzewodniczący Delegacji Polskiej w Grupie EPL w Parlamencie Europejskim, a na cześć laureata redaktor naczelny kwartalnika „Więź” Zbigniew Nosowski. Z kolei redaktor naczelny portalu Więź.pl Bartosz Bartosik poprowadzi debatę dotyczącą wpływu wojny na ludzkie postawy z udziałem dr Hanny Machińskiej, ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego i o. Siergieja Dmitrova. Portal Więź.pl jest też partnerem medialnym wydarzenia.

Wesprzyj Więź.pl

Konferencja odbywa się co roku w Krakowie. Jej idea zrodziła się w 2000 roku podczas spotkania Rafała Budnika i Michała Góry z ówczesnym sekretarzem papieża Jana Pawła II bp. Stanisławem Dziwiszem. Celem było przygotowanie wydarzenia poświęconego relacjom między Kościołem a Europą, między chrześcijaństwem a sferą publiczną i polityczną w Unii Europejskiej. Przez lata na czele Komitetu Organizacyjnego konferencji stał bp Tadeusz Pieronek, a po jego śmierci kontynuatorem tradycji konferencji jest fundacja nazwana jego imieniem, z prezesem Rafałem Budnikiem na czele.

Trwają zapisy do udziału w konferencji. Można to zrobić pod adresem mailowym: zgloszenia@kosciol-europa.org.pl.

Program XXIII Międzynarodowej Konferencji „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej

Logotyp XXIII konferencji „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”
Logotyp XXIII konferencji „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”

Piątek, 29 września 2023 r., Hotel Holiday Inn, sala konferencyjna Renoir, ul. Wielopole 4

10.00 – 11.30 Rejestracja

11.30 – 12.00 Powitanie i otwarcie:
Rafał Budnik, prezes Zarządu Fundacji im. bp. Tadeusza Pieronka
Andrzej Halicki, współprzewodniczący Delegacji Polskiej w Grupie EPL w PE
Adam Jarubas, współprzewodniczący Delegacji Polskiej w Grupie EPL w PE
Ks. dr Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE

12.00 – 12.30 Wystąpienie wprowadzające
Anne Applebaum, publicystka i dziennikarka the Atlantic Monthly, laureatka nagrody
Pulitzera – propozycja

12.30 – 14.30 I Sesja panelowa
JAK WOJNA ZMIENIA UNIĘ EUROPEJSKĄ?
Wprowadzenie:
Dr Jan Olbrycht, wiceprzewodniczący Grupy EPL w Parlamencie Europejskim

Dwugłos:
Prof. Rocco Buttiglione, wykładowca Instytutu Filozoficznego Edyty Stein w Granadzie
Prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Moderacja: Maciej Zakrocki, dziennikarz radia TOK FM

14.30 – 15.30 Lunch

15.30 – 17.30 II Sesja panelowa
KONSEKWENCJE WOJNY DLA KOŚCIOŁÓW
Paneliści:
Prof. Antoine Arjakovsky, dyrektor ds. badań w Collège des Bernardins w Paryżu,
prezes Stowarzyszenia Filozofów Chrześcijańskich
Ks. dr Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE
Dr Massimiliano Signifredi, koordynator ds. uchodźców rzymskiej Wspólnoty Sant’Egidio
Nedim Useinow, przewodniczący Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu
Tatarów Krymskich w Polsce
Moderator Jan Tombiński, były ambasador RP, były ambasador Unii Europejskiej

18.00 Msza święta
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 54.

19.00 Gala Nagrody im. bp. Tadeusza Pieronka IN VERITATE:
„za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich”
Laureaci:
Roberta METSOLA – przewodnicząca Parlamentu Europejskiego (laudacja Andrzej Halicki – współprzewodniczący Delegacji Polskiej w Grupie EPL w Parlamencie Europejskim)
Ks. Adam BONIECKI MIC – redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” (laudacja Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny kwartalnika „Więź”)

Sobota, 30 września 2023 r., Hotel Holiday Inn, sala konferencyjna Renoir, ul. Wielopole 4

9.30 – 10.00 Rejestracja

10.00 – 11.30 III Sesja panelowa
LUDZIE A WOJNA – WPŁYW WOJNY NA LUDZKIE POSTAWY
Paneliści:
Dr Hanna Machińska, z-ca rzecznika praw obywatelskich w latach 2017-2022
Ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, kierownik Katedry Etyki na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
O. Siergiej Dmitrov, dyrektor ELEOS-Ukraine, kapelan wojskowy
Moderator: Bartosz Bartosik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny Więź.pl

11.30 – 11.45 przerwa kawowa

Wesprzyj Więź

11.45 – 13.15 IV Sesja panelowa
SŁOWO MA ZNACZENIE – KOMUNIKACJA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
W CZASIE WOJNY
Paneliści:
Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, literaturoznawca
Gen. prof. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO
Bogdan Klich, senator RP (do potwierdzenia)
Dr Dominik Héjj, politolog, redaktor naczelny portalu kropka.hu (do potwierdzenia)
Moderator: Ks. Kazimierz Sowa, dziennikarz i publicysta

13.15 – 13.30 Zakończenie i zamknięcie:
Rafał Budnik, prezes Zarządu Fundacji im. bp. Tadeusza Pieronka

13.30 Lunch

Podziel się

2
3
Wiadomość

Program konferencji jest symptomem beznadziejnej głębokości podziału, skoro na tematy uniwersalne jedno plemię organizuje debaty tylko dla siebie. Kiedyś to jeszcze były na tą konferencję zapraszane osoby spoza liberalnej bańki, teraz nie uświadczam nikogo takiego. Chyba, że wynika to z tego, kto jest sponsorem konferencji – Europejska Partia Ludowa (skrót ani razu nie rozwinięty chyba by uniknąć słowa “partia”), czyli de facto Platforma Obywatelska. No, nie wiem jak ksiądz Boniecki będzie po nagrodzie od Platformy przekonywał biskupów i wiernych do nie mieszania tego co kościelne i partyjne. Smaczku dodaje to, że przewodnicząca Parlamentu Europejskiego przyjedzie na koszt budżetu państwa europejskiego wesprzeć kampanię wyborczą Platformy do Sejmu. Dzień później jest marsz “miliona serc” Donalda Tuska, w którym jego koleżanka z EPL prawdopodobnie weźmie udział. No, widzę przecież że PiS z budżetu państwa bierze przed kampanią wyborczą pieniądze na “promocję” rozwiązań społecznych, tyle Platforma obiecuje zmianę standardów. A tymczasem orze jak może, tylko ma mniejsze możliwości.

To prawda, że konferencja ma raczej charakter środowiskowy niż międzyśrodowiskowy. Choć nazywanie profilu tego środowiska “liberalnym” jest ekstrawaganckie. Mówimy o dość konserwatywnych, chadeckich środowiskach. A Roberta Metsola według kryteriów Donalda Tuska chyba nie znalazłaby się na listach PO 😉

” No, nie wiem jak ksiądz Boniecki będzie po nagrodzie od Platformy przekonywał biskupów i wiernych do nie mieszania tego co kościelne i partyjne” Cóż za zadziwiająca troska. Jak mniemam ksiądz Boniecki jest pełnoletni, nawet powiedziałbym w pełnoletniości posunięty znacznie. Z biskupami miał co nieco do czynienia i sadzę, że zaprzestał przekonywania ich do czegokolwiek, bo i sensu w tym żadnego nie ma. Jeśli ktoś dostrzega analogię względem uroczystego przekazania miecza Rydzykowi na Jasnej Górze, to chyba ma problem.

A gdzie postawiłem znak równości pomiędzy konferencją a wydarzeniami z wałów jasnogórskich? Pan nie zrozumiał, więc przedstawię swój pogląd w bardziej szorstkiej formie. Zarzucam księdzu Bonieckiemu i wielu katolikom otwartym, że domagają się na gruncie kościelnym od tradycyjnych katolików apolityczności, ale nie od siebie. Może Pan to akceptuje, to proszę tak napisać. Ja mam z tym kłopot, chociaż szkód z zaangażowania politycznego duchownych, wcale nie tak częstego, ale niestety spektakularnego, jest daleko, daleko więcej niż z takich konferencji. Ten zarzut w moich oczach nie dyskredytuje ks.Adama – Kościół ma z jego zaangażowania więcej korzyści niż szkód, chociaż wielu biskupów uważa odwrotnie. Kilka lat temu oglądałem jego spotkanie z jednym z klubów Tygodnika Powszechnego, gdy ktoś podniósł potrzebę odcięcia się Kościoła od Marii. I spotkał go zawód gdy usłyszał bynajmniej nie wymijającą odpowiedź księdza Adama. Doceniam to. Jak p.Marek Jurek jest wiarygodny dla tradycyjnych katolików, tak ks.Adam jest wiarygodny dla katolików otwartych. Warto, by każdy z nich uświadamiał błędy swoim, a nie tym drugim.

@Piotr Ciompa
Cały wywód o ks. Bonieckim oparł Pan na tezie, że otrzyma on nagrodę do EPL (lub od PO). A – jak wiadomo – Nagrodę “In veritate” im. bp. Tadeusza Pieronka przyznaje Fundacja im. bp. Pieronka, a nie jakakolwiek partia polityczna. Dziękuję za uwagę.

Tylko gdyby nagrodzony miał być np. p.Marek Jurek, to nie wiem, czy sponsor by się nie wycofał i byłyby nici z konferencji. Mam prawo mieć wątpliwości, czy Fundacja jest w tej sprawie suwerenna. “Follow the money”.

PS. Dlaczego p.Marek Jurek nie miałby otrzymać nagrody „za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich”? Wypróbowany katolik, zwolennik pozostania Polski w Unii Europejskiej mimo krytyki jej obecnego kształtu, kiedyś europoseł zrobił naprawdę bardzo dużo by nieprzekonanych katolików przekonywać do Europy. Polska potrzebuje właśnie takich zwolenników Europy, bo są wiarygodni dla niezdecydowanych. Kogo przekonał ksiądz Boniecki do Europy? Środowisko Więzi?