Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Katarzyna Kebernik: Strajki mogą zmienić Hollywood

Katarzyna Kebernik

Wielkie studia filmowe, które nagle straciły aktorów – strajkuje cała gildia, reprezentująca 160 tys. artystów – tracą codziennie miliony dolarów. To może być początek nowej epoki – mówi Katarzyna Kebernik w podcaście „Zwięźle”.

Słuchaj też na SoundcloudYouTube i w popularnych aplikacjach podcastowych

Wesprzyj Więź.pl

W USA trwa pierwszy od ponad 60 lat strajk generalny branży filmowej. Sytuacja nabrała impetu, gdy do akcji zorganizowanej początkowo przez środowisko scenarzystów, dołączyła wielka centrala związkowa, reprezentująca 160 tys. aktorów i artystów z branży filmowej.

Aktorzy biorący udział w strajku domagają się między innymi zwiększenia wynagrodzeń i rewizji wysokości tantiemów, które zdaniem członków związku znacznie zmalały wraz z rozwojem usług streamingowych. Czy jesteśmy świadkami początku rewolucji, która odmieni oblicze amerykańskiej Fabryki Snów?

W podcaście „Zwięźle” na pytania o kondycję Hollywood, filmy polecane na letnie wieczory i nowinki ze światowej kinematografii odpowiada Katarzyna Kebernik – krytyczka i edukatorka filmowa, laureatka II miejsca w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2020, 2023) oraz I miejsca w Konkursie Krytyk Pisze (2020).

– Każde kino ma swój czas, nie powtórzy się już „Indiana Jones” ani „Gwiezdne Wojny”, bo one miały już swój moment i rewolucję do wykonania. Popkultura, żeby nadal była znacząca, musi cały czas zachowywać młodzieńczość i odkrywać nowe karty. Dlatego tak ciekawe jest m.in. to, co ma do zaoferowania kinematografia koreańska – mówi krytyczka.

Kto jest faworytem obecnego starcia w kinowych multipleksach? – Greta Gerwig jest znacznie bliższą mi osobowością i artystką, niż Christopher Nolan, któremu czasami brakuje poczucia humoru i dystansu do siebie – wspomina Katarzyna Kebernik. – Pamiętajmy, że Greta jest również aktorką i niesamowicie naturalnie wypada przed kamerą. Szczególnie ciekawa jest jej kreacja postaci w „Białym Szumie”.

Z najnowszego podcastu „Zwięźle” dowiecie się również, dlaczego miłośnicy kinematografii nie zawsze kochają seriale, jakie pułapki autokreacji czyhają na najwybitniejsze gwiazdy kina i jakie przesłanie można odnaleźć we współczesnym kinie superbohaterskim.

Wesprzyj Więź

Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na Patronite.pl/Więź.

Przeczytaj też: Damian Jankowski: „Przebudzenia”. Cud nie może trwać wiecznie

KG

Podziel się

Wiadomość